Od 1 lipca bezpłatne wizy elektroniczne będą ważne na wjazd do Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Turyści z 50 krajów, w tym z Polski, mogą spędzić na terenie Kaliningradu do ośmiu dni.

Taka wiza jest wydawana za pośrednictwem specjalnej strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, gdzie (najwcześniej 20 dni i najpóźniej 4 dni przed planowaną podróżą) konieczne jest wypełnienie formularza wniosku wizowego w języku rosyjskim lub angielskim i dołączenie do niego pliku ze zdjęciem. Potwierdzenie zostanie wysłane na podany przez wnioskodawcę adres e-mail, który powinien zostać wydrukowany lub zapisany w formie elektronicznej, a następnie przedstawiony wraz z paszportem na granicy.

Kaliningradzkie media donoszą, że turyści powinni również wykupić ubezpieczenie, a w przypadku podróży koleją lub samolotem, posiadać bilet powrotny lub potwierdzenia rezerwacji owego biletu z określoną datą wyjazdu.

Wiza jest ważna przez 30 dni, a okres pobytu w Obwodzie Kaliningradzkim jest ograniczony do 8 dni (wiza nie daje prawa wjazdu do innych regionów Federacji Rosyjskiej). Złożenie wniosku o nową wizę jest możliwe dopiero po wygaśnięciu poprzedniej.

Obwód Kaliningradzki czeka na turystów i ma nadzieję, że dzięki wizom elektronicznym zwiększy się przepływ zagranicznych gości. W 2018 r. region odwiedził ponad 1,5 miliona turystów i ich liczba rośnie z roku na rok.

Gubernator Anton Alikhanov ma nadzieję, że kraje sąsiednie, czyli Polska i Litwa, wprowadzą uproszczone procedury przekraczania granicy dla obywateli rosyjskich. Kierownictwo obwodu kaliningradzkiego otworzy biuro w Gdańsku, które będzie reklamować ten rosyjski region, a także pomoże w uzyskaniu wiz elektronicznych.

 

Polina Ramnionak

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.