Jeden z głównych kredytodawców gigantycznej podziemnej kopalni miedzi Rio Tinto na pustyni Gobi w Mongolii zasygnalizował swoją gotowość do zapewnienia dalszego finansowania projektu, który spóźnia się oraz przekracza budżet.

W wywiadzie Eric Rasmussen, dyrektor ds. Zasobów naturalnych w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, powiedział, że agencja jest otwarta na dyskusje. „Gdyby [Rio] potrzebowali dalszego finansowania, byłoby naturalne rozmawiać z istniejącymi pożyczkodawcami” – powiedział Rasmussen.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pomógł zebrać pakiet finansowania o wartości 4,4 mld dolarów dla kopalni Oyu Tologoi w 2015r., wnosząc 400 mln dolarów z własnych środków i organizując konsorcjum o wartości do 1 mld dolarów dla banków komercyjnych.

Rio Tinto, brytyjsko-australijskie przedsiębiorstwo ujawniło w tym miesiącu, że podziemna ekspansja kopalni Oyu Tologi wartości 5,3 miliarda dolarów będzie prawdopodobnie kosztować od 6,5 miliarda do 7,2 miliarda dolarów i rozwój może przekroczyć dwa lata. Rio stwierdziło, że trudne warunki gruntowe sprawią, że będzie musiał ponownie przemyśleć plan projektowania i rozwoju OT, który stanie się trzecią co do wielkości kopalnią miedzi na świecie, kiedy będzie w pełni funkcjonować w drugiej połowie następnej dekady. Rasmussen powiedział, że nie jest zaskoczony opóźnieniami, ponieważ ryzyko rozwoju dużego podziemnego projektu górniczego w odległej lokalizacji zostało docenione przez wszystkich kredytodawców OT, w tym 15 banków komercyjnych oraz agencje kredytów eksportowych. „Nie dziwi nas, że trwa to dłużej niż oczekiwano. Projekt jest bardzo trudny pod względem geologicznym. W ujęciu perspektywicznym depozyt jest wielkości Manhattanu” – powiedział.

Rio Tinto rozwija kopalnie, ale nie ma bezpośredniego udziału. Oyu Tologi w 66 procentach własnością Turquoise Hill z Toronto, w którym Rio ma 50,8 procent pakietu kontrolnego, a 34 procent rząd mongolski.

Ponieważ ogłoszono opóźnienie, udziały w kontyngencie taryfowym gwałtownie spadły w związku z obawami, że firma będzie zmuszona wykorzystać swoich udziałowców, aby uzyskać dodatkową gotówkę na dokończenie kopalni.

Podczas gdy Turquoise Hill, międzynarodowa firma wydobywcza zajmująca się eksploatacją i dalszym rozwojem kopalni miedzi i złota Oyu Tolgoi odmówiła wykluczenia podwyższenia kapitału, stwierdziła również, że limit zadłużenia w wysokości 6 miliardów dolarów na finansowanie projektu - co teoretycznie zapewnia dodatkowe 1,6 miliarda dolarów zdolności kredytowej - jest „arbitralną” wartością, którą można „zweryfikować i spojrzał na potencjał zwiększenia tej kwoty”.

Pan Rasmussen, dyrektor ds. Zasobów naturalnych w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju odmówił komentarza, gdy zapytano go, czy Rio Tinto zwróciło się do EBOR o dodatkowe finansowanie. Oczekuje się, że zaktualizowany model finansowy będzie dostępny do października, co określi, w jaki sposób przekroczenie kosztów zostanie sfinansowane, według osób znających ten proces.

Wracając do Mongolii, Rasmussen powiedział, że ma „nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek, a jego parlament nie zagłosuje za zerwaniem umów inwestycyjnych, które leżą u podstaw podziemnej ekspansji OT”.

Niektórzy politycy są poddenerwowani, że Mongolia nie otrzyma żadnych dywidend z kopalni, dopóki długi nie zostaną spłacone w 2041 r. Oyo Tologoi jest już największym źródłem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Mongolii i głównym pracodawcą.

Kiedy rozmawiamy z politykami prywatnie, wiedzą, że projekt jest wspaniałym prezentem dla kraju i mają szczęście, że mają sponsora takiego jak Rio Tinto. Ale czasami mówią o projekcie, o którym wiedzą, że nie mogą być uzasadnione”.

Problemem jest także duża zależność gospodarki Mongolii od jej dwóch sąsiednich państw: Chin i Rosji. Chiny otrzymują ponad 90 procent mongolskiego eksportu, są również odbiorcą 100 proc. surowców wydobytych w Oyu Tolgoi. Natomiast z Rosji Mongolia sprowadza 95 proc. produktów naftowych i znaczną część energii elektrycznej, co czyni ją szczególnie wrażliwą na zmiany cen. Mongolia jest także w dużej mierze uzależniona od importu żywności z obu państw.

Mongolia zmaga się także z wysoką inflacją. Dodatkowo jej gospodarka doświadczyła negatywnych skutków kryzysu finansowego i ogromnych wahań cen na rynku miedzi. Spowolnienie chińskiej gospodarki poważnie zaszkodziło eksportowi miedzi do Państwa Środka, co zmniejszyło mongolskie dochody.

 

Autor: Olga Szumilas

Źródło: https://www.ft.com/content/602e028a-aec3-11e9-8030-530adfa879c2

money.pl, turquoisehill.com

 

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez Gość (niezweryfikowany) w

<p>położenie Mongolii nie jest ciekawe, z jednej strony Rosja, z drugiej Chiny</p>

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.