Krajobraz Mongolii

Mongolia jest krajem śródlądowym  o charakterze wyźynno - górzystym, leżącym w północno - wschodniej części Azji Centralnej. Obszar paostwa wynosi 1566,5 tys. km kw. i jest 5-krotnie większy od Polski. Pod względem powierzchni zajmuje piąte miejsce w Azji, 18 miejsce na świecie. Mongolia graniczy na północy z Rosją na odcinku 3485 km , na południu z Chioską Republiką Ludową 4676,8 km . Ogólna długośd granic wynosi 8161,8 km . Największa szerokośd obszaru Mongolii wynosi 1253 km, a największa długośd - ze wchodu na zachód - 2405 km . Ze średnią wysokością 1580 m. n.p.m. Mongolia należy do najbardziej górzystych krajów na świecie. Najwyższe góry Altaju Mongolskiego i jego przedłużenie - Altaju Gobijskiego ciągną się z północnego zachodu na południowy wschód na przestrzeni 1500 km . Środkowo - północną częśd Mongolii zajmują góry Changaj i Chentej. Między Altajem Mongolskim i Changajem położona jest Kotlina Wielkich Jezior. Wschodnie i południowo - wschodnie części kraju są równinne. Na południu Mongolii zaczyna się pustynia Gobi, pokryta glebami żwirowo - kamienistymi. Najwyższy punkt - szczyt Chuiten leży na wysokości 4362m. n.p.m. w górach Altaju Mongolskiego na zachodzie kraju, a najniższy - kotlina jeziora Chuchnuur,- na wysokości 560m. n.p.m. na wschodzie Mongolii. Prawie 10% obszaru jest zalesiona, szczególnie w zachodniej i północnej części kraju. `Mongolia jest krajem bogatym w rzeki i jeziora. W kraju można naliczyd prawie 4 tysiące rzek, których ogólna długośd przekracza 76 tysięcy kilometrów. Najwięcej rzek jest na północy kraju, spływają one w kierunku Morza Arktycznego. Największa rzeka Selenge / na terytorium Mongolii 593 km /, z licznymi dopływami, w tym najdłuższy Orchon /1124 km / i wpadająca do niej Tuul /819 km /. Do zlewiska wschodniego /Pacyfiku / spływa Cherlen / 1090 km / , nad brzegami którego rodziło się imperium mongolskie. Rzeki Mongolii , przeważnie górskie odznaczają się dużą zmiennością poziomu wody i szybkim nurtem.W Mongolii jest ok. 3 tys. jezior, w tym ponad 80 ma powierzchnię przekraczającą 4 km kw. Duże jeziora Mongolii skupione są w Kotlinie Wielkich Jezior, w tym największe w Mongolii, słone, bezodpływowe jezioro Uws-nuur/3350 km kw./. Najgłębszym jest jezioro Chubsugul/ 2620 km kw./- 262m.- położone w górach Changaju.   

Klimat Mongolii: 
Klimat Mongolii jest wybitnie kontynentalny, suchy. Średnia roczna ilośd opadów atmosferycznych waha się od 100 -150 mm na południu do 250 - 350 mm na północy. Duże amplitudy temperatur dobowych i rocznych. Szybkie i nagłe zmiany pogody. Zimą pogoda jest słoneczna  i prawie bezwietrzna. Temperatury spadają wówczas na północnym zachodzie nawet do minus 50 C. Średnie miesięczne temperatury stycznia wahają się od minus 15 C na południu do minus 35 C na północnym zachodzie. Silne wiatry przychodzą wiosną. Powodują one powstawanie burz pyłowych. Lato trwa od czerwca do sierpnia. Średnie temperatury lipca 18 C na północy i do 26 C na południu. W dzieo utrzymują się temperatury 25 - 35 C, w nocy zaś mogą spaśd poniżej zera. Północna częśd kraju, o klimacie bardziej wilgotnym, pokryta jest bogatszą szata roślinną. Jedną z osobliwości klimatu Mongolii jest to, że ponad 250 dni  w roku jest słonecznych. 
 
Flora i fauna Mongolii: 
Mongolia jest jednym z krajów Azji, którego faunę cechuje światowa sława. Dotyczy to przede wszystkim fauny stepów i pustyni Gobi. Mongolia leży na granicy dwu wielkich stref przyrodniczych – strefy lasu i strefy pustyo. Z tego względu na jej obszarze istnieją dogodne warunki do życia i rozwoju najróżniejszych zwierząt futerkowych, kopytnych i ptactwa. Wśród ok. 130 gatunków zwierząt występuje m.in. łoś, jeleo, maral syberyjski, trzy gatunki antylop stepowych, argal /dzika owca górska/, jangir/ dzika koza górska/, irwes(czyli pantera śnieżna), wilk, ryś, manul. Należy podkreślid, że na obszarze Gobi żyje wiele gatunków, które poza Mongolią prawie nie są spotykane. Należą do nich koo Przewalskiego (tachi), dziki wielbłąd (chawtgai), kulan, niedźwiedź gobijski (madzaalai). Występuje ponad 20 gatunków zwierząt futerkowych w tym szeroko rozpowszechniony bobak (tarbagan)-azjatycki rodzaj świstaka. Występuje tu także 370 gatunków ptaków wodnych, leśnych i stepowych, miedzy innymi w lesie drozdy, kosy, głuszec, żuraw czarny, w stepie myszołów zwyczajny, sęp kasztanowaty, orzeł stepowy, błotniak, jastrząb, sokół, kania, itp. W rzekach i jeziorach Mongolii żyje ok.60 gatunków ryb, m. in. jesiotr, biały łosoś, tajmieo (hucho taimen) osiągający wagę 30 kg, okoo, lipieo, sieja, lin, szczupak i mietus. Na terenie Mongolii występują 104 rodzin roślin, 596 rodzajów, 2260 gatunków, które jak gleby, rozłożone są według stref geograficznych. Lasy rosną na ogół w północnej części kraju i zajmują 15,2 mln. hektarów , czyli 9,6 % całej powierzchni. W lesie rośnie prawie 140 gatunków drzew i krzewów, 69,2 % całkowitej powierzchni lasów zajmują drzewa iglaste takie jak, modrzew, cedr, sosna, świerk, jodła. Z gatunków liściastych dominują brzoza, osika, topola, a z krzewów- czeremcha, , głóg, wiciokrzew, wierzba i inne. Flora Mongolii jest bardzo bogata w rośliny lecznicze. Z około 2660 gatunków roślin rosnących w Mongolii ponad 500 stanowią cenne surowce lecznicze używane we współczesnej medycynie. 
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.