Ponad trzy czwarte ludności Rosji (77%) musiało zrezygnować z zaplanowanych wydatków z powodu braku pieniędzy. Jednocześnie Rosjanie ograniczają wydatki na wypoczynek i podróże, odzież, buty i żywność. Oszczędności na dużą skalę na wszystko stają się „niezdrowym” standardem życia, mówią eksperci. Rekordowa liczba Rosjan była zmuszona do oszczędności w ubiegłym roku. Powodem jest brak pieniędzy, w maju 77% obywateli ankietowanych przez „InFOM” na wniosek banku centralnego opowiedziało o tym. Jest to najwyższa wartość od stycznia 2019 r., wynika z materiałów banku centralnego. Większość ludności musiała zrezygnować z odpoczynku i wakacji, w maju 2019 r. przyznało się do tego 34% respondentów. W poprzednich dwóch miesiącach były to 30%. W przybliżeniu około 35% respondentów - powiedziała w maju, że w ciągu ostatniego roku musieli zrezygnować z wydatków na ubrania i buty, 30% obniżyło wydatki na żywność, a w marcu liczba ta wynosiła 28%. 25% Rosjan nie może pozwolić sobie na wyjście do kawiarni, kina lub teatru.

Od stycznia tego roku pozycje wydatków, na których Rosjanie oszczędzali coraz częściej, zmieniły się znacząco, wynika z danych Banku Centralnego. Tak więc na początku 2019 r. Większość respondentów nie mogła sobie pozwolić na remonty mieszkań, domów, willi (22% respondentów), a tylko 18% wstrzymało się z wydatkami na odpoczynek i podróże. Tylko co piąty (21% respondentów) nie obniżyło swojego standardu życia, w kwietniu było to 22%, a w marcu - 23%. W styczniu liczba ta wynosiła 26%. Ponadto 75% ludności nie mogło zaoszczędzić pieniędzy w maju, powiedziało w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 74% badanych. Ci, którzy byli w stanie stworzyć poduszkę bezpieczeństwa finansowego, woleli trzymać pieniądze głównie w bankach, chociaż ich popularność spadła w ciągu ostatniego miesiąca. Instytucje kredytowe wydawały się zatem atrakcyjnym miejscem do oszczędzenia dla 37% respondentów, wobec 38% w kwietniu. W gotówce pieniądze woli trzymać jednak coraz więcej Rosjan - 28% w maju w porównaniu z 27% i 24% w kwietniu i marcu.

Tak wysoki poziom gospodarki jest konsekwencją chronicznego braku dochodów ludności, mówi główny analityk BCS Premier, Anton Pokatovich. Gdy dobrobyt ludności spada w ciągu kilku lat, a „przebłyski” wzrostu dochodów są bardzo rzadkie i tylko w niektórych segmentach rynku pracy, oszczędności na dużą skalę stają się „nową normalnością”. W obecnych warunkach ten proces sekwestracji przez ludność jego wydatków zwiększa rosnące obciążenie obowiązkowymi płatnościami, dodaje ekspert. - Ludzie są zmuszeni do korzystania z kredytów, aby utrzymać standard życia w miarę komfortowy, nawet po rezygnacji z większości „opcjonalnych” wydatków w postaci wydatków na rozrywkę, dobra luksusowe itp., wyjaśnia analityk. Z kolei wzrost płatności kredytowych nadal „kompresuje” dochody rozporządzalne obywateli, w rezultacie, w kwietniu - maju sezonowość wyrażona w formie płatności dla ludności „premii” nie może mieć pozytywnego wpływu na wysoki poziom oszczędności, uważa. W tym przypadku Rosjanie wykorzystali najbardziej ochronny model zachowania i wykorzystali lwią część dodatkowych dochodów, na przykład na początku lub na większą kwotę w porównaniu z miesięczną spłatą pożyczek, podsumowuje Anton Pokatovich.

Izabela Szkatuła

Źródło: News.ru

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.