Cypr przed terminem spłacił swój dług wobec Rosji, płacąc saldo w wysokości 1,56 mld euro. Zostało to zgłoszone przez Bloomberg w odniesieniu do cypryjskiego Ministerstwa Finansów.

Gospodarka Cypru w 2011 r. napotkała poważne trudności z powodu problemów z zadłużeniem sąsiedniej Grecji. Władze nie zamierzały jednak prosić o pomoc finansową Unii Europejskiej i MFW w zamian za środki oszczędnościowe, jak zrobiły to Grecja, Irlandia i Portugalia.

Nikozja zaciągnęła pożyczkę w wysokości 2,5 miliarda euro od Moskwy, ale ta kwota nie wystarczyła. W 2013 r. Cypr zwrócił się o restrukturyzację zadłużenia, aby zmniejszyć obciążenie budżetu. Rosja zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczki z 2016 r. na lata 2018–2021. Jednocześnie stopa procentowa została obniżona z 4,5 do 2,5 procent rocznie.

W kwietniu tego roku Cypr przeprowadził dwie emisje euroobligacji o łącznej wartości 1,25 mld euro. Minister finansów kraju Haris Georgiadis zauważył, że fundusze zostaną przeznaczone wyłącznie na wcześniejszą spłatę rosyjskiej pożyczki.

Jak powiedział w lipcu wiceminister finansów Siergiej Storchak, zgodnie z warunkami umowy Rosja jest zobowiązana do przyjęcia płatności, pomimo utraty odsetek z przyszłych okresów.

Nikozja spłaciła pożyczkę w czterech transzach w 2018 i 2019 r.

AG

Źródło: ria.ru

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.