Rosyjski bank „Sberbank” wymienił kraje, przy wizycie których trzeba zachowywać ostrożność przy używaniu bankomatów z powodu ryzyka skimmingu. O tym informuje „RIA Nowości” powołując na biuro prasowe banku.

Do takich krajów odnoszą Wielką Brytanię, Indie, USA, Indonezję i Kanadę. Według danych banku, w tych krajach ryzyko zostać ofiarą skimmingu - oszustwa, przy którym klawiatury bankomatu wyczytują pin, a z paska magnetycznego karty – dane, które używają dla zrobienia kopii.

W Sberbanku przypomnieli, że klienci muszą trzymać kartę w bezpiecznym miejscu, a pin oddzielnie od karty, przy wprowadzeniu pin lepiej przykrywać klawiaturę ręką. Koniecznie trzeba się upewnić, że obok bankomatu nie ma dziwnych ludzi.

W czasie letnich wakacji ilość kradzieży z karty bankowej spada, ale wzrasta częstotliwość zgubienia kart.

W maju „Kommersant” pisał, że w Rosji wzrosły przypadki kradzieży pieniędzy za pomocą bankomatów Sberbanku. Oszuści, nie wkładając kartę w bankomat, wybierają funkcję „bez karty” i odchodzą. Na jej zakończenie dają 90 sekund. Jeśli za ten czas inny klient włoży kartę i wprowadzi pin, z konta spisują pieniądze. Później bank poinformował, że możliwość wykonania tego za pomocą bankomatów Sberbank już nie istnieje.

 

Tłumaczenie: Valeriya Galantseva

Źródło: www.rbc.ru

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.