Teraz mieszkania nad morzem można kupić już za milion rubli, a nawet taniej. Żeby wypoczywać nad morzem wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju – chcąc nie chcąc przekonały się o ty m miliony Rosjan. Doceniwszy zalety „krajowego” odpoczynku wielu zaczęło na poważnie myśleć o zakupie własnego M4 w krajowych kurortach. Póki co jednak boomu na rynkach nieruchomości Krymu i Kraju Krasnodarskiego nie odnotowano – ludzi powstrzymuje między innymi drożyzna.

W rzeczywistości jednak, mieszkanie nad Morzem Czarnym można kupić już za niecały milion rubli. O tym przekonuje portal „Dom” po sprawdzeniu lokalnych ofert.

 

Całoroczne uzdrowisko

Według danych firmy „Miel-Franchising” najtańsze mieszkanie na Krymie kosztuje 1,25 miliona rubli. Położone w Symferopolu, na szóstym piętrze ośmiopiętrowego budynku, w centrum miasta. Powierzchnia mieszkalna to 19 m2 – pokój 12-metrowy oraz 4,5-metrowa kuchnia.

Ale w bazie ogłoszeń „Cian” (https://www.cian.ru – przyp. tłum.) można znaleźć jeszcze bardziej korzystne cenowo oferty. W tym samym mieście Symferopol (centrum, ulica Kryłowa) za 999 tysięcy rubli można nabyć 28-metrową kawalerkę. Wariant skromy – w jednopoziomowym budynku i ewidentnie wymagający remontu.

Większość pozostałych mieszkań w cenie do miliona rubli znajduje się w miejscowościach położonych daleko od morza (we wsiach Traktowoje, Krasnogwardiejskoje, Zernowoje, Prudy, Mirnoje, Kolchugino, w mieście Staryj Krym i in.). Prawie zawsze mowa o lokalu w nienajlepszym stanie, nie ze wszystkimi wygodami, w starych 1-3 piętrowych domach.

W Bachczysaraju, który także nie jest miastem nadmorskim, za to ma bogate dziedzictwo kulturowo-historyczne, można za 850 tys. rubli kupić 32-metrową „dwójkę” w piętrowym domu w samym centrum.

Nad morzem ofert za milion w bazie Cian nie ma zbyt wiele. W Alupce (Północny brzeg Krymu) za 950 tysięcy jest do sprzedania nowe mieszkanie-studio (21 metrów). Minus – wprowadzić się można za kilka miesięcy, plus – balkon z widokiem na morze. Dom jest zbudowany z bali, odległość do plaży pieszo – 20 minut.

W miejscowościach Rejonu Sackiego, w odległości 10-20 kilometrów od plaż, jest kilka możliwości zakupu lokalu w przedziale cenowym 600 do 950 tysięcy rubli. Przy czym, w tym rejonie za te pieniądze można kupić i dwu-, a nawet trzypokojowe mieszkanie.

 

W mieście Kercz znalazły się trzy oferty w cenie 800-990 tysięcy rubli, w Fedosji tylko jedna.

Liderem pod względem ilości mieszkań za milion na półwyspie został Sewastopol. Rzecz nie w jakichś wadach miasta, zmuszających właścicieli do zaniżania cen i sprzedaży za bezcen. Prawie wszystkie tanie mieszkania tutaj to studia o powierzchni do 20 metrów w nowobudowanych domach. Na przykład, na ulicy Rudniewa w Rejonie Lenińskim za 680 tysięcy można kupić 17-metrowe lokum. Kupującym obiecuje się wykończenie wnętrza.

Ogólnie mówiąc, według ekspertów agencji „Miel” mieszkania na Krymie cieszą się popularnością: „ilość transakcji na rynku nieruchomości na Krymie wykazuje tendencję wzrostową – w roku 2016 liczba transakcji podwoiła się (dane Rosrejestru – Państwowego Katastru Nieruchomości).

Analitycy federalnego portalu „Świat mieszkań”, z kolei, zauważyli spadek cen na lokalne nieruchomości – według ich danych w 2016 roku średnia wartość mieszkania na półwyspie obniżyła się o ponad dwa procent. To niezła wiadomość dla tych, którzy planują zakup mieszkania w celach prywatnych, ale stawia pod znakiem zapytania opłacalność inwestowania w nieruchomości na Krymie.

 

„Krótko mówiąc, chcemy do Soczi”

W Kraju Krasnodarskim na odwrót, według danych ekspertów, występuje ciągły wzrot cen na nadmorskie lokale – w 2016 roku śrdnia cena mieszkań wzrosła tu o prawie pięć procent, a w Soczi – aż o 10.

Niezależnie od tak wyraźnego wzrostu cen lokalnych nieruchomości, „Cian” znajduje w stolicy wypoczynku ponad 100 ofert lokali z ceną do miliona rubli. Większość z nich – tak jak w Sewastopolu – to studia w dopiero budowanych budynkach. Mają powierzchnię od 11 (!) metrów kwadratowych, wartość – od 568 tysięcy rubli. Według „Miel” najtańsze mieszkanie w Soczi kosztuje 810 tysięcy rubli (21 metrów, parter dwupiętrowego domu mieszkalnego, widok na góry).

Stosunkowo niedrogie mieszkania można znaleźć i w drugim pod względem popularności mieście-kurorcie Kraju Krasnodarskiego, bardzo lubianym przez rodziny z małymi dziećmi, Anapie. Już za 400 tys. oferowane jest 15-metrowe studio w odległości 500 m od morza, w wykończonym budynku. Większe mieszkanie – 18-metrowe – kosztować będzie już 700 tys. rubli. Najwięcej metrów za milion mają apartamenty na ulicy Lenina, w podpiwniczeniu domu mieszkalnego. Do morza – te same pół kilometra.

W Tuapse mieszkanie za milion znaleziono tylko jedno – 21-metrowe, na trzecim piętrze w pięciopiętrowym bloku, w odległosci 15 minut pieszo od plaży. Można je kupić na kredyt hipoteczny.

Pojedyncze oferty można także znaleźć w Gelendżyk – tutaj powierzchnia mieszkania za milion to 15-25 metrów. Minimalna cena to 850 tysięcy rubli za 15-metrowe studio w budynku z 1980 roku, półtora kilometra od morza. Według danych „Świata mieszkań” średnia wartość mieszkań w mieście w 2016 roku wzrosła o 6%.

„Rynek mieszkań Kraju Krasnodarskiego już drugi rok pod rząd wykazuje tendencje wzrostowe” – podkreślają analitycy portalu (www.mirkvartir.ru – przyp. tłum.).

 

…lub do Batumi

Właściciele paszportów, nie mający problemów z wymiarem sprawiedliwości lub innymi instytucjami, które mogłyby ograniczyć im możliwości wyjazdu za granicę, mogą zwrócić uwagę na rynki nieruchomości innych krajów z dostępem do Morza Czarnego – Bułgarii, Turcji, Ukrainy czy Gruzji.

W bazie Prian.ru na przykład znajduje się ponad 400 ofert mieszkań w cenie do miliona rubli. W większości to również kawalerki, ale z większym metrażem, niż w rodzimych kurortach. I tak za 986 tysięcy można zakupić 35-metrowy wykończony apartament, z wyposażony w meble i sprzęty. A do tego potencjalnym kupującym obiecuje się pomoc w załatwieniu formalności wizowych.

W głównym mieście Gruzji – Batumi – mieszkań w cenie do miliona rubli jest mało, ale są. Powierzchnia – 29-33 m2 , minimalna wartość – 753 tys. rubli (33-metrowe studio w nowobudowanym budynku, oddany do użytku w lipcu 2017).

Tureckich mieszkań w założonym budżecie portale Prian.ru i Tranio nie oferują. Najtańsze mieszkanie w Turcji według pierwszego portalu – apartament w Alanie za 1,4 miliona, a według drugiego – mieszkanie w tym samym mieście za 3,5 miliona rubli.

W Odessie minimalna cena mieszkania, wedłud bazy domik.ua, 19,9 tys. dolarów (studio o powierzchni 33-metrów na nowopowstającym osiedlu). To więcej niż milion rubli, ale nie w tym tkwi największy problem (jak wiadomo w Odessie można, a nawet trzeba się targować) – a w niezbyt dobrych obecnie relacjach Rosji i Ukrainy.

Jana Mariejewa/Tłum. Kinga Janiszewska

Źródło: www.dom.lenta.ru

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez Matcapy (niezweryfikowany) w

Kamagra Ungesund Fluoxetine 40mg Eating Disorder Where To Order Propecia . 5 Mg Eod <a href=http://oc-35.com>buy generic propecia</a> How To Last Longer During Cialis A Vendre Buying Azithromycin 500mg

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.