Pierwsi milionerzy okresu poradzieckiego pozostaną w rosyjskiej świadomości narodowej jako tak zwani „Nowi Rosjanie”. Ich życia różnią się radykalnie od rzeczywistości przeciętnych obywateli. Podczas gdy większość społeczności z wielkim trudem zdobywała niektóre ze środków niezbędnych do życia, prowadzili luksusowe (często nie do końca legalne) życie, które wszystkim pozostałym wydawało się bajeczne oraz nieosiągalne. Kto był z nimi w tamtych chwilach? Kim są żony postradzieckich milionerów i jaki los je spotkał?

Jelena Bond: Od slumsów do Rublevki i z powrotem

Jadąc z Taszketu do stolicy Rosji Elvira Bondar postawiła przed sobą jeden cel – znalezienie bogatego mężczyzny. Dopięła swego, gdy przebywając w jednym z moskiewskich klubów nocnych poznała wypływowego i zamożnego biznesmana Jurija Mamonowa.

Wkrótce potem zachwycająca blondynka przyjęła nowe imię – Jelena Bond, została żoną Mamonowa i urodziła mu syna. Życie zaczęło przypominać bajkę – kobieta wychowana w slumsach dostała do swojej dyspozycji luksusowy dom w Rublevce, służących, osobisty jacht, samolot, helikopter oraz inne udogodnienia tego typu.

Małżonek nie uczynił zamienił jednak Jeleny w samotniczkę. Przeciwnie, zdobyła tytuł Miss Moskwy, a sam Mamonow wspierał ją, gdy rozwijała rozmaite zainteresowania i nie żałował pieniędzy na jej wydatki. Nie zamierzał jednak uczynić Jeleny swoją jedyną.

Całkiem nieoczekiwanie poinformował żonę o rozpoczęciu separacji. Po rozwodzie Jelenie zostało tylko to co miała przy sobie, kiedy spotkała Jurija. Innymi słowy prawie z pustymi rękami. Później urodziła kolejne dziecko, a także zagrała w popularnym filmie „Julia

Alena Sterligova – od żony milionera do pospolitej biedoty

Mąż Aleny, Herman Sterligov, postać bardzo dobrze znana we współczesnej Rosji, był jednym z najbogatszych Rosjan w okresie postsowieckim. Posiadał sieć zakładów pogrzebowych oraz znaczną część udziałów w giełdzie towarowej „Alice” – pierwszej spółce tego typu na terytorium rosyjskim.

W trakcie swojej działalności biznesman musiał co chwilę zmieniać miejsce pobytu, przenosząc się wraz z rodziną z mieszkania do mieszkania, tak aby chociaż przez chwilę uniknąć prześladowań. Przez 2 burzliwe lata małżeństwo Serligovów przeprowadzało się ponad 30 razy.

W 2004 roku Herman, pełny ambicji oraz pragnienia władzy, postanowił zgłosić swoją kandydaturę do wyborów prezydenckich. Chociaż wspierało go wielu bardzo wpływowych ludzi to nie tylko nie wygrał, ale także wcale nie wziął udziału w tym wydarzeniu. Coś poszło nie tak i jego kandydaturę odrzucono praktycznie w ostatnim momencie.

Po tym nastąpił upadek – aby spłacić długi swoich wierzycieli biznesman musiał sprzedać niemal wszystko co posiadał w tym także mieszkanie w słynnej Rublevce. Wystarczył rok, aby stracił wszelkie oszczędności życia.

Zubożała, wielodzietna rodzina Sterlingovów przeniosła się do dzielnicy Mohzaisk i zamieszkała w prostej chatce. Nie poprzestali jednak na zdobywaniu dochodów poprzez rolnictwo. Herman uzupełniał braki kierując organizacją charytatywną, natomiast Alena własnym domem mody. W ofercie sklepu nie odnajdziemy jednak modnych, nowoczesnych sukni – są tam tylko te skromniejsze wykonane metodą ręcznego krawiectwa. Podobnie ubiera się sama Alena.

Jej obecne życie skupia się przede wszystkim na utrzymywaniu domowego komfortu, dlatego też spełnia praktycznie wszystkie zachcianki męża. Nie ma dostępu do kosmetyków, telewizji, internetu ani innych rzeczy tego typu. Ponadto Herman zabrania jej podnoszenia głosu, szczególnie w kontaktach z nim.

 

Alexandra Petrova – od królowej piękności do ukochanej bandyty

Boskie piękno i bogate małżeństwo nie przyniosły szczęścia młodej Szurochce, jak nazywano ją w jej małej ojczyźnie w Czeboksarach. Uzyskała za to tytuł Miss Rosji 1996. Można tylko zgadywać jak wielu fanów i wielbicieli miała, jednak z nich wszystkich wybrała sobie właśnie Konstantina Chuvilinę. Doskonale widoczna, onieśmielająca pewność siebie nieco starszego chłopaka podbiła ufne serce zjawiskowo pięknej dziewczyny. Shura nie mogła przewidzieć jak fatalnego wyboru dokonała.

Konstantin i Alexandra przygotowywali się do ślubu. W międzyczasie krążyło coraz więcej plotek na temat pochodzenia pana młodego. Ale Shura, podobnie jak jej matka, odmawiała uwierzenia, że jej ukochany to czarujący bandyta, a nie odnoszący sukcesy gentelman. Pogłoski okazały się prawdziwe. Alexandra nie miała czasu aby dać im wiarę, ponieważ jesienią 2000 roku zginęła wraz ze swoim partenerem.

 

 

Oksana Labintseva – od prawej ręki oszusta do martwej wdowy

Mąż Oksany, Alik Hasanov, był jednym z prawdziwych tytanów biznesu lat 90. Jak można się domyślić swoją skuteczną strategię biznesową oparł przede wszystkim na oszustwach, który były czymś dość typowym dla tamtych czasów. Umowa z AvtoVAZ zobowiązywała Hasanova do sprzedaży samochodów produkowanych przez zakład, co zresztą czynił. Niestety nie miał zamiaru dzielić się zyskami.

Kapitał Alika rósł w zastraszającym tempie, a firma produkująca samochody nie otrzymywała od niego w tym czasie żadnych przychodów. Hasanov cieszył się życiem w Tolyatti i uważał się za prawowitego właściciela tego miasta. Określał też samego siebie tytułem Imperatora.

Przez cały ten czas wspierała go małżonka. Oksana była nie tylko żoną Alika, ale także jego prawą ręką.

Koniec imperium Hasanova nastąpił jesienią 1996, kiedy jego władca został zastrzelony 10 minut przed 37 urodzinami. Wczesne świętowanie tego święta w ulubionym klubie squasha było ostatnim wspomnieniem Alika.

Wdowa miała nadzieję zająć miejsce męża i zostać nową cesarzową, ale partnerzy biznesowi zamordowanego małżonka nie traktowali jej poważnie i odmawiali prowadzenia jakichkolwiek interesów z kobietą. Tak naprawdę to zaczęli dzielić imperium zbudowane przez Hasanova pomiędzy sobą, jak ciasto. Wdowa oparła się podziałowi i zażądała pozostawienia jej przynajmniej „kawałka”. Biznesmeni postanowili usunąć ze swojej drogi niewygodną osobę, co ostatecznie uczynili jesienią 2000 roku, kiedy to zastrzelili ją niedaleko drzwi domu. Labintseva miała 30 lat.

Małgorzaty Kruszyny

Źródło: http://fb.ru/post/environment/2019/4/5/81736?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.