Wszystko wskazuje na to, że przed nami nowa wojna. Trudno inaczej interpretować szokujące słowa rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rosja szykuje się do kolejnego krwawego konfliktu zbrojnego u swych granic, aczkolwiek o jego sprowokowanie oskarża swojego sąsiada.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oceniło nową ukraińską specustawę dot. reintegracji Donbasu jako „przygotowanie do nowej wojny”. Zarzuca się projektowi, że zachował swoje wojownicze nastawienie do problemu Donbasu i daje ukraińskim władzom „nieograniczone i zbliżone do dyktatorskich uprawnienia do dławienia innych poglądów”.

Również zwraca się uwagę, że pracę nad nową ustawą zbiegły się w czasie z zapowiadaną w Waszyngtonie dostawą nowej broni dla Ukrainy. To oznacza jedno. Przy rosyjskiej granicy wybuchnie kolejny krwawy konflikt, który pochłonie tysiące ofiar.

 

Broń od Trumpa

22 grudnia Departament Stanu USA poinformował o planowaniu dostarczenia Ukrainie środków obronnych. W oświadczeniu strona amerykańska twierdzi, że pomoc w dostawie środków ma charakter całkowicie defensywny. Wartość samej transakcji jest oceniana na ok. 47 mln dolarów. Transakcja czeka na akceptację przez Kongres. Co na to Rosja?

 

Założenia ustawy

Najważniejszym założeniem nowej ustawy jest powołanie Połączonego Sztabu Operacyjnego, który będzie mieć możliwość planowania i przeprowadzania operacji użycia sił zbrojnych na całym terytorium Ukrainy.

Do tej pory uprawnienia w materii wojny w Donbasie należały do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, która prowadziła wojnę z separatystami w ramach operacji ATO. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik Sztabu Generalnego, ciała które jest takim ośrodkiem decyzyjnym powoływanym właśnie na wypadek wojny.

 

Zarzewie wojny

Wojna w Donbasie trwa już ponad 4 lata. Rozgoryczone ukraińskie społeczeństwo zdaje się mieć dość przedłużającego się konfliktu i oczekuje radykalnego rozwiązania problemu buntowniczych republik.

Należy w najbliższym czasie spodziewać się eskalacji wojny i zintensyfikowania działań ukraińskiej armii. Rosja na pewno nie pozostanie obojętna.

Źródło: Pikio

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez user12 (niezweryfikowany) w

<p>Rosja jak zwykle coś kombinuje za plecami wszystkich. Trzeba uważać.</p>

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.