Na linii Rosja-Europa pojawił się kolejny zgrzyt. Władimir Putin przestrzega przed rozmieszczeniem pocisków rakietowych USA w Europie. Grozi działaniami odwetowymi.

W czasie konferencji prasowej z premierem Włoch Giuseppe Conte, prezydent Rosji ostrzegł, że jeśli pociski rakietowe średniego zasięgu, po wypowiedzeniu układu rozbrojeniowego INF, zostaną dostarczone do Europy, „powinniśmy odpowiedzieć symetrycznie”.

Przestrzegł, że Rosja odpowie bardzo szybko i skutecznie , gdyby Stany Zjednoczone wycofałyby się z układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM).

Putin mówił, że nie rozumie, czy trzeba narażać Europę na tak wysokie niebezpieczeństwo. Stwierdził, że nie widzi ku temu podstaw. „Powtarzam, to nie nasz wybór, my do tego nie dążymy”- zaznaczył.

Rosyjski prezydent powiedział, że Kongres USA ma już przygotowane środki na rozmaite prace: badawcze, doświadczalne i konstruktorskie nad pociskami średniego zasięgu.

 

Zarzuty są jedynie „formalnym pretekstem”

Jednocześnie Putin odrzucił twierdzenie prezydenta Stanów Zjednoczonych, jakoby Rosja naruszała układ INF. Przywódca Rosji oznajmił, że zarzuty, które stawia mu Donald Trump, są jedynie „formalnym pretekstem” dla Waszyngtonu do wycofania się z porozumienia. W opinii Putina, to USA narusza ten układ m.in. poprzez budowę systemu tarczy przeciwrakietowej.

Sprawa dotycząca rozmieszczenia pocisków, jak oznajmił prezydent Rosji, ma zostać omówiona z Prezydentem Stanów Zjednoczonych, 11 listopada w Paryżu, podczas uroczystości związanych z wydarzeniami upamiętniającymi setną rocznicę zakończenia I wojny światowej.

 

Gazociągi biegnące południową trasą?

W czasie dyskusji Putina z premierem Włoch na konferencji prasowej, padło stwierdzenie z ust rosyjskiego przywódcy, że rozpatrywana jest możliwość budowy gazociągów biegnących południową trasą dostaw gazu z Rosji do krajów Unii Europejskiej. Władimir Putin oznajmił, że brane pod uwagę są rozmaite trasy, poprzez które Włochy mogłyby dostawać gaz, który byłby dostarczany powstającym gazociągiem Turecki Potok.

Jednocześnie zapewnił, że nowe projekty dotyczące przesyłu gazu z Rosji do Unii Europejskiej, nie są skierowane przeciw żadnemu krajowi i nie mają na celu zaszkodzenie interesom Ukrainy. Wskazał, że celem jest zaspokojenie rosnących potrzeb gospodarki Europy.

 

Układ INF (treaty on Intermediate-range Nuclear Forces)- dotyczy całkowitej likwidacji arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego ( IRBM) oraz średniego zasięgu (MRBM), a także zakazu ich produkcji, przechowywania i używania . Został zawarty 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie, pomiędzy prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem a sekretarzem KC KPZR Michaiłem Gorbaczowem. Traktat został ratyfikowany przez Senat Stanów Zjednoczonych 27 maja 1988r. Wszedł w życie 1 czerwca 1988r.

Monika Szymańska

Źródło: PAP, Sputniknews, Wikipedia

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.