Autostrada, prowadząca od Kazachstanu na Białoruś, biegnąca przez terytorium Rosji, będzie prawdziwym koszmarem dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ pozwoli na jeszcze ściślejszą współpracę Chin i Europy – pisze niemiecki portal Telepolis.

Nowa trasa „Meridian” pozwoli państwom Azji prowadzić handel z Europą przy obejściu szlaków morskich, znajdujących się pod kontrolą USA. Rozpoczęcie realizacji tego projektu ogłosił premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Droga będzie najkrótszą trasą lądową, łączącą Chiny i Europę.

Koszt budowy autostrady szacowany jest na 9,5 mld dolarów, przy czym wydatki będą ponosić prywatni inwestorzy. Przypuszcza się, że inwestycja zwróci się za 12 lat.

Autostrada będzie częścią projektu „Jedwabny Szlak”, promowanego aktywnie przez chiński rząd, a także strategii infrastrukturalnej rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, zaplanowanej na sześć lat. Dzięki niej części Rosji będą w przyszłości lepiej skomunikowane, a samo państwo stanie się centrum eurazjatyckiej przestrzeni gospodarczej od Portugalii do Chin.

Jak pisze niemiecki portal, szybki rozwój eurazjatyckiej przestrzeni handlowej może stać się prawdziwym koszmarem dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ Waszyngton nie będzie w stanie wpływać na przewozy między Chinami i Europą.

To pozbawi USA wszelkich nadziei na odcięcie UE od Rosji przy jednoczesnym zwiększaniu własnego wpływu dzięki rozszerzeniu NATO na Wschód – pisze RT.

Źródło: Sputniknews

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.