Książka Eleny Vavilowej oferuje rzadki wgląd w sowiecki program „nielegalnych”

„Szpieg musi być aktorem, ale aktorem, który nie potrzebuje publiczności ani sceny i nie wymaga zgody innych” - mówi Elena Vavilova, popijając cappuccino w moskiewskiej kawiarni.

Vavilova grała rolę kanadyjskiej kobiety o imieniu Tracy Foley, której tożsamość została skradziona przez KGB przez dwie dekady. Prawie nikt nie znał jej prawdziwej tożsamości, nawet własne dzieci. Była „nielegalną”, głęboko ukrytą rosyjską agentką wysłaną na zachód wraz ze swoim mężem Andriejem Bezrukowem, który używał imienia Donald Heathfield.

Vavilowa i Bezrukow zostali aresztowani w ich domu w Bostonie w 2010 r., Część grupy 10 rosyjskich szpiegów zatrzymanych przez FBI, z których większość nielegalnie mieszka w USA jako zwykli Amerykanie lub Kanadyjczycy. Zostali deportowani do Rosji w ramach wymiany szpiegowskiej, w której udział wzięła ulubiona w mediach Anna Chapman, a także czterech Rosjan oskarżonych o szpiegostwo na zachód podróżujących w innym kierunku, w tym Siergiej Skripal, który w zeszłym roku został niesławnie otruty w Salisbury.

Vavilova napisała fikcyjną opowieść o swojej szpiegowskiej karierze, nazwaną The Woman Who Can Keep Secrets. Książka zapewnia rzadki wgląd w program nielegalny, który został ustanowiony przez Związek Radziecki, ale kontynuowany we współczesnej Rosji . Jego bohaterowie, podobnie jak Vavilova i Bezrukov, są parą, która spotyka się na Uniwersytecie Tomsk na Syberii w latach 80., są rekrutowani przez KGB do ściśle tajnego programu i spędzają lata na szkoleniach, zanim zostaną wysłani do Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Szkolenie obejmuje długie godziny lekcji języka naśladujących rodzime akcenty; unikanie inwigilacji, kodowania i innych działań szpiegowskich; i okres życia w wiejskim domu poza Moskwą wyśmiewał się, by naśladować amerykański dom, aby pomóc młodym Syberyjczykom, którzy nigdy wcześniej nie podróżowali, dowiedzieć się o życiu zachodnim.

W rzeczywistości Bezrukov i Vavilova pobrali się w Związku Radzieckim przed wyjazdem, ale pod koniec lat 80. wyjechali osobno na zachód, zorganizowali spotkanie w Kanadzie, zaczęli „spotykać się”, a następnie po raz drugi pobrali się, tym razem używając nowej , Kanadyjskiej tożsamości. Nigdy nie rozmawiali po rosyjsku. Vavilova mówi doskonale po angielsku, choć z wyraźnym słowiańskim akcentem. Podczas swojego życia na zachodzie twierdziła, że ​​jest francusko-kanadyjskiego pochodzenia, aby wyjaśnić akcent.

Ideał nielegalny, mówi, jest osobą o przeciętnym wyglądzie, nie przyciąga uwagi i nie wymaga zewnętrznej zgody. W ostatnich latach przed aresztowaniem, kiedy para mieszkała w Bostonie, Vavilova pracowała jako agent nieruchomości, jednocześnie wysyłając regularnie zakodowane wiadomości z powrotem do kontrolerów w Moskwie.

Znaczna część książki poświęcona jest temu, jak para zarządzała życiem z dwójką dzieci. Synowie Wawiłowej i Bezrukowa, Alex i Tim, mieli odpowiednio 16 i 20 lat, kiedy FBI dokonało aresztowania w 2010 roku i oboje uważali, że ich rodzice są zwykłymi Kanadyjczykami .

Jeśli historia Vavilovej brzmi podobnie do amerykańskiego serialu telewizyjnego The Americans , to dlatego, że twórcy oparli serial na historii jej rodziny, choć przenieśli akcję do początku lat 80. Vavilova mówi, że niewiele z serialu telewizyjnego było podobne do rzeczywistości.

„Po obejrzeniu Amerykanów pomyślałam:„ Cóż, to nie jest prawdziwa praca i nie tak to się robi ”.” Program dobrze uchwycił retrospekcje i psychologiczne dylematy, przed którymi stoją nielegalni, mówi, ale pokazany seks i morderstwo nie były częścią jej pracy. Vavilova i Bezrukov nie stosowali przemocy ani przebrań. Chodziło o stworzenie w pełni wiarygodnej postaci, która prowadziłaby głównie „normalne” życie.

„Jeśli któregoś dnia przyjdziesz i zrobisz coś takiego jak James Bond, nie możesz dłużej żyć i pracować. Ludzie myślą, że zawsze jest na krawędzi, ale w rzeczywistości większość z nich jest bardzo rutynowa i bardzo nudna. ”

Przyznaje, że jej przygotowania obejmowały trening broni i karate, ale powiedziała, że ​​nigdy nie musiała jej używać w terenie: „Najbardziej nadaje się do tego pewność siebie. Na początku, jeśli nie czujesz się komfortowo w niektórych dzielnicach, wiesz, że przynajmniej możesz coś zrobić i zapamiętać kilka ruchów oraz uciec przed złodziejem lub kimś, kto cię atakuje. ”

Po wymianie szpiegowskiej w 2010 r. ogólne zrozumienie było takie, że grupa osiągnęła niewiele wartości wywiadowczych, ale Vavilova twierdzi, że tak nie było. „Oczywiście nie mogę o tym rozmawiać, ale wiem, co robiliśmy i nie ma znaczenia, co mówią inni” - mówi.

Po powrocie do Rosji nielegalni zostali zaproszeni na Kreml, aby spotkać się z Władimirem Putinem. Bezrukov ma teraz pracę nauczyciela na moskiewskim uniwersytecie i rolę doradczą w rosyjskiej firmie naftowej. Vavilova pełni również rolę doradczą w firmie, choć nie podaje szczegółów i nie chce omawiać bieżącej rosyjskiej polityki.

Przyznaje jednak, że powrót do domu był trudny. Opuściła Związek Radziecki w latach 80. podczas pierestrojki, prób Michaiła Gorbaczowa zreformowania kraju i wróciła do Rosji Putina, gdzie dwie dekady kapitalizmu zmieniły Moskwę nie do poznania.

„Nie wiedziałem nic o współczesnej kulturze i dopiero gdy wróciliśmy, odkryliśmy główne postacie polityczne tego dnia. Jedyną wiadomością o Rosji były krótkie artykuły, które widzieliśmy w CNN. Dziwnie jest dowiedzieć się, że tak naprawdę nie znamy własnej historii. ”

Pod wieloma względami pozostaje dziś patriotką Związku Radzieckiego. „Dorastałam w czasach radzieckich, więc takie było moje życie, to, co wiedziałam, w co wierzyłam i co uważałam za sprawiedliwe społeczeństwo, więc to się tak naprawdę nie zmieniło” - mówi. Tak, może nie było idealne, ale żadne społeczeństwo nie jest idealne. ”

A.G.

Źródło: theguardian.com

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.