Obywatele zaczęli być częściej karani za umyślne fałszywe wezwanie straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego lub innych wyspecjalizowanych służb. W 2018 r. Za taki czyn ukarano 28 tysięcy 105 osób. To o 36% więcej niż w 2013 r. (20 tys. 637 osób). Odpowiednie informacje Departamentu Sądownictwa w Sądzie Najwyższym Rosji przeczytali dziennikarze News.ru. Spośród osób poddanych karze w 2018 r. Sześć otrzymało pisemne ostrzeżenie, reszta została ukarana grzywną. Wysokość nałożonych kar przekroczyła 29,3 mln rubli (w 2013 r. - 21,4 mln rubli).

Zgodnie z prawem, celowe fałszywe wezwanie wyspecjalizowanych służb (artykuł 19.13 Kodeksu administracyjnego) jest karane grzywną w wysokości od 1000 do 1500 rubli. W czerwcu 2018 r. Moskiewska duma regionalna przedłożyła Dumie Państwowej projekt ustawy, która zaostrzy karę za takie fałszywe wezwania. W szczególności zaproponowano grzywnę w wysokości od 1500 do 3000 rubli, a także wprowadzenie obowiązkowej pracy. Za wielokrotne naruszenie dokumentu przewidziano grzywnę w wysokości od 4000 do 5000 rubli lub pracę obowiązkową do 200 godzin. Komitet Dumy Państwowej ds. Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji nie poparł tej inicjatywy.

W listopadzie ubiegłego roku wicegubernator regionu moskiewskiego Dmitrij Pestow powiedział, że liczba fałszywych połączeń z Systemem 112 w regionie została zmniejszona do 1% całkowitej liczby połączeń. Według niego w 2017 r. udział fałszywych połączeń przekroczył 5%. Możliwe było zmniejszenie wartości wskaźnika po wprowadzeniu autoinformatora, który ostrzega przed odpowiedzialnością.Jak zasugerował prawnik, emerytowany pułkownik policji Jewgienij Czernousow, wcześniejsze fałszerstwo nie było traktowane tak ściśle, sprawcy nie mogli być pociągnięci do odpowiedzialności. Teraz zajmują się tym problemem dokładniej. 

Izabela Szkatuła

Źródło: News.ru

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.