Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę o zakazie posiadania przez wojskowych smartfonów oraz kontaktowania się z przedstawicielami mediów. Takie same ograniczenia będą dotyczyć Rosjan, powołanych do służby wojskowej. Dokument z podpisem głowy państwa został opublikowany na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnych.

Zgodnie z jego treścią wojskowi nie mogą rozpowszechniać lub udostępniać informacji „o innych żołnierzach i obywatelach powołanych do wojska, jak również o obywatelach, zwolnionych ze służby wojskowej, o członkach ich rodzin lub ich rodzicach". Do zakazanych informacji odnosi się przedstawienie miejsca pobytu wymienionych osób, udzielanie wiadomości na temat ich pracy, podanie konkretnych jednostek wojskowych, organów, stowarzyszeń i organizacji, w których działają.

Oddzielny punkt w ustawie dotyczy zakazu korzystania przez wojskowych z sieci społecznościowych i gadżetów, za pomocą których można przechowywać i wysyłać przez Internet nagrania audio, zdjęcia, filmy i dane dotyczące geolokalizacji. Można natomiast używać klasycznych telefonów komórkowych z przyciskami.

Wprowadzone zakazy nie obejmują jedynie osób, których obowiązek stanowi utrzymywanie komunikacji z dziennikarzami i przekazywanie im wiadomości.

Projekt ustawy został przyjęty przez Gosdumę 19 lutego. Ograniczenia tego rzędu są konieczne ze względu na fakt, że służby specjalne "poszczególnych państw, organizacji terrorystycznych i ekstremistycznych" rzekomo wykazują szczególne zainteresowanie armią rosyjską.

21 lutego rosyjski producent luksusowych telefonów Caviar ogłosił wydanie nowego modelu Tsar z przyciskami, który nie posiada kamery i flesza; jego cena wynosi 199 tys. rubli. Firma zaakcentowała, że urządzenie to jest przeznaczone właśnie dla żołnierzy.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/03/06/zapret/

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.