Zapach mrozu i igliwia, blask anielskich włosów, girlandy….. Moskwę przepełnia atmosfera zbliżających się świąt. Aby niczego nie przegapić, warto zrobić listę najciekawszych wydarzeń.

 

Ręcznie robione choinki

Tagański Park ogłosił noworoczny konkurs „Choinka hand made”.

Od 10 do 25 grudnia odbędzie się konkurs noworocznych choinek wykonanych własnoręcznie, w dowolnej technice i z wybranych przez siebie materiałów.

Uczestnikiem konkursu może być każda osoba powyżej trzeciego roku życia; trzeba tylko spełnić dwa warunki – przygotować drzewko choinkowe o wysokości co najmniej 30 cm, a na nim umieścić etykietkę z nazwiskiem autora.

Zwycięzcy zostaną wytypowani do 28 grudnia, wyniki konkursu pojawią się na portalach społecznościowych i na stronie Parku Tagańskiego, Laureaci otrzymają dyplomy i ciekawe nagrody.

 

Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR (WDNCh)

7 grudnia rozpoczął się trzeci sezon zimowego programu edukacyjnego „Wiedza. WDNCh”.

W pawilonie „Robotnik i kołchoźnica” będzie okazja spotkać się z historykami sztuki, filozofami, psychologami, pisarzami. Wstęp, jak zwykle, będzie bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia trzeba się wcześniej zapisać.

Najważniejszą atrakcję stanowić tu będą interaktywne noworoczne spektakle dla całych rodzin. Wystąpi 9 zespołów teatralnych z moskiewskich teatrów, m.in. laureaci „Złotej maski”, „Trickster”, „Taratumb”. W spektaklach tego typu widzowie sami stają się aktorami.

Będąc na placu WDNCh, warto obejrzeć wystawy, otwarte od 5 grudnia.

Można tu zobaczyć nową ekspozycję strojów z kolekcji Aleksandra Wasiljewa „Glamour lat 80.” i przenieść się do czasów, kiedy to, według słów kolekcjonera, „kobieta była władczynią ziemi”. W ramach projektu „Rezydent” pojawią się dwie wystawy: jedna poświęcona arcydziełom z kolekcji Samarskiego Obwodowego Muzeum Sztuki, druga – życiu i twórczości Michaiła Bułhakowa.
Zaprezentowane zostaną również rysunki i dzieła autorstwa Anastasyi Veprevoy – refleksje na temat kruchości istoty ludzkiej, przedstawienie indywidualnego podejścia człowieka do latania i towarzyszących mu różnych uczuć – szczęścia, dyskomfortu, czy strachu i obawy przed katastrofą.

 

Zimowa rozgrzewka

W parku „Sokolniki” można się będzie ogrzać przy dwóch ciekawych obiektach artystycznych: „Wulkan” i „Sobaka-obnimaka”. Przez cały grudzień otwarte będzie „Zimowe karaoke”. W specjalnym namiocie umieszczony zostanie sprzęt z czujnikami głosu, wystarczy powiedzieć: „Namiocie, ogrzej mnie”, aby uruchomiły się nagrzewnice.

Kolejna atrakcja, to „zimowa harfa”, zmieniająca kolor pod wpływem dotyku. 12 stycznia w „Sokolnikach” odbędą się zawody w broomball ( gra przypominjąca hokej).

W ogrodzie „Ermitaż” na lodowisku w każdą sobotę od 14.00 do 16.00 można odwiedzić "Szkołę curlingu" , zajęcia prowadzą tu profesjonalni trenerzy. Niedzielne wieczory uatrakcyjnią zabawy z muzyką w stylu Disco, Jazz, Roсk&Roll, Retro, Latino i inne.  

 

Magiczne widowisko

Park „Zaryadye”. W Sali wystawowej centrum medialnego 23-25 grudnia będzie można zobaczyć nowy spektakl dramatyczny „Niemały książę” teatru-studio „15” pod kierownictwem Dmitriya Bikbayeva i z choreografią Igora Druzhinina. Przedstawienie opiera się na motywach „Małego księcia” Antoine ' a de Saint-Exupéry. Główna bohaterka zabierze widzów w fascynującą podróż do świata przedstawionego w utworze, lecz postrzeganego przez pryzmat osobistych przeżyć. Zgodnie z fabułą, na środku pustyni zepsuje się jej samochód. Przybędzie ze wsparciem sam Exupéry i razem wybiorą się w podróż po planetach Małego księcia w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytania. Pomagać im będą utalentowane dzieci z całego kraju – uczestnicy ogólnorosyjskiego projektu charytatywnego „Niemały książę”.

Małego księcia zagra młody artysta Sergey Kraynev , w roli głównej wystąpi znana aktorka Elena Yakovlev, udział w sztuce weźmie też jej syn Denis Shalny, Środki ze sprzedaży biletów na spektakl zostaną przekazane na fundację niosącą pomoc dzieciom z porażeniem centralnego układu nerwowego „Galczonok” Yuliyi Peresild.

 

Dobry uczynek

Ogród zoologiczny w Moskwie zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w akcji charytatywnej fundacji „Starość w radość”. Już po raz kolejny będzie tu można zostawić jakiś noworoczny upominek dla osób starszych, mieszkających w domach-internatach.

W dni wolne, do 23 grudnia w sklepie z pamiątkami przy wejściu głównym do zoo będzie otwarty punkt przyjmowania prezentów; w godzinach od 11.00 do 16.00 wolontariusze będą uczestniczyć w zbiórce.

Warto pamiętać o tym, by upominki były przydatne dla osób starszych i mogły w nich wzbudzić radość. Ciepła chustka lub czapka, wełniane skarpetki, kalendarze, pocztówki, świeże i smaczne słodycze, szlafroki, koszule nocne, koszulki, ozdoby świąteczne, zestawy kolorowych flamastrów, kolorowanki, wełna i nici do robótek ręcznych, szachy, warcaby z pewnością ucieszą każdego.

Przed Nowym Rokiem wolontariusze przekażą zebrane upominki osobom potrzebującym.

 

Szaleństwo na nartach i przejażdżki tramwajem

W 26 parkach Moskwy można już jeździć na nartach. Wkrótce zostaną otwarte 384 trasy narciarskie (580 km, 147 już funkcjonuje) w parkach, skwerach i innych terenach.

Od 29 grudnia zacznie kursować „Noworoczny tramwaj”. Najmłodsi pasażerowie mogą liczyć na drobne upominki.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: http://www.aif.ru/culture/freeway/moskva_-_v_ozhidanii_novogo_goda_samye_interesnye_sobytiya_dekabrya

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.