Niemieccy naukowcy, na podstawie statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, przeprowadzili badania dotyczące poziomu zanieczyszczenia hałasem na świecie. Przebadali 200 000 osób z 50 miast na świecie i ogłosili, że są najbardziej hałaśliwymi metropoliami w Europie z wysokimi decybelami hałasu. Na pierwszym miejscu uplasował się Stambuł, a następnie Barcelona (II miejsce), Paryż (III) i Moskwa z St. Petersburgiem (IV i V). Na rosyjskiej liście najgłośniejszych miast Moskwa stała się niekwestionowanym liderem, a Petersburg nie pozostaje w tyle - zajmuje drugie miejsce.

Ta ocena jest nieco sprzeczna z analizą przeprowadzoną przez analityków słynnego portalu Domofond.ru. Przebadano 200 miast, w badaniu wzięło udział ponad 90 000 mieszkańców. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę stwierdzenia „Mieszkam w spokojnej okolicy, hałas na ulicy mi nie przeszkadza” w 10-punktowej skali: 1 - pełna zgoda z tym stwierdzeniem i 10 - brak porozumienia.

W wyniku badania Guryjewsk w obwodzie kaliningradzkim z oceną 8,4 punktu stał się najcichszym miastem w Rosji. Trzej przywódcy to także Yeisk (Terytorium Krasnodarskie) - 7,9 punktu i Michajłowsk (Terytorium Stawropol) - 7,8 punktu. Ogólnie rzecz biorąc, 7 z 10 pierwszych pozycji na liście zajmowały miasta z południowych regionów kraju. Mieszkańcy zauważają obfitość zieleni i roślin, cichą i spokojną atmosferę, bliskość morza i brak wieżowców.

Najgłośniejsze miasta znajdują się na Syberii. Pierwsze dwa miejsca w dolnej części rankingu zajęły Kiselevka (4,3 punktu) i Leninsk-Kuznetsk (5,2 punktu) w regionie Kemerowo. Trzecia linia w Elektrostalu pod Moskwą wynosi 5,3 punktu. W pierwszej dziesiątce outsiderów znajdują się jeszcze dwa miasta z regionu moskiewskiego - Klin i Łobnia. Należy zauważyć, że mieszkańcy miasta są niezadowoleni z dużego ruchu ulicznego przebiegającego przez osady, a także z bliskości domów do jezdni.

Ponad milion miast znajduje się na dole listy. Moskwa i St. Petersburg nie prowadzą pod względem hałasu. Stolica zajęła 129. miejsce na 200. Petersburg okazał się nieco głośniejszy i zajął 106. pozycję w rankingu. Eksperci podkreślają, że 3/4 rosyjskich miast o populacji przekraczającej 1 milion osób znalazło się w drugiej setce rankingu. Tylko Kazań (84 miejsce), Perm (86 miejsce), Krasnodar (94 miejsce) i Ufa (100 miejsce) - po 6,5 punktu każdy znalazł się w pierwszej 100.

Podobnie jak w 2018 roku, według Domofond.ru, Czelabińsk stał się najgłośniejszym miastem. Porównywalna do sytuacji w Czelabińsku pod względem zanieczyszczenia hałasem rozwinęła się w Wołgogradzie, Samarze i Rostowie nad Donem.

Nawiasem mówiąc, niemieccy naukowcy odkryli, że związek między ubytkiem słuchu a zanieczyszczeniem hałasem obserwuje się w 64% przypadków. Już niewielki przekroczenie normy 50 decybeli już niekorzystnie wpływa na zdrowie. Przejawia się to zwłaszcza w negatywnych zmianach stanu neuropsychicznego i układu krążenia.

Tłumaczenie: Aleksandra Gadocha

Źródło: http://www.meteovesti.ru

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
19 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.