Aż 20% obywateli Rosji jest skłonnych przenieść się do innego kraju i w nim zamieszkać. To rekord na przestrzeni ostatnich lat, o czym świadczą wyniki sondażu, przeprowadzonego w 2018 r. przez instytut badania opinii społecznej Gallup.

Socjologowie zadawali respondentom następujące pytanie: "Jeśli miałbyś taką możliwość, to czy chciałbyś na stałe przenieść się do innego kraju, czy wolałbyś nadal mieszkać w Rosji?”. Spośród młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat aż 44% stwierdziło, że chętnie by wyjechała z kraju. W grupie wiekowej 30-45 lat 22% osób powiedziało, że mogliby wyemigrować, natomiast z zapytanych między 46-60 rokiem życia, tylko 9% byłoby skłonnych opuścić państwo.

40 % respondentów, którzy nie aprobują polityki Władimira Putina, stwierdziło, że byliby gotowi wyjechać, a 12% zwolenników prezydenta również myśli o emigracji.

Najbardziej popularnym krajem, do którego chcieliby się przeprowadzić Rosjanie są Niemcy - 15% osób biorących udział w sondażu chętnie zamieszkałoby właśnie tam, 12% wyemigrowałoby do USA, a po 5% do Japonii, Kanady i Hiszpanii, 4% respondentów chciałoby przenieść się do Francji.

W badaniu Gallupa zebrano dane, dotyczące nastrojów emigracyjnych Rosjan w latach 2007-2018. W 2017 r. 17 proc. respondentów marzyło o wyjeździe z kraju. Najniższy wskaźnik, dotyczący emigracji wynosił 7 % i został zarejestrowany w 2014 roku, po przyłączeniu Krymu.

Niniejszy sondaż był przeprowadzony w okresie od czerwca do października 2018 roku. Wzięło w nim udział dwa tysiące obywateli rosyjskich w wieku od 15 lat.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/04/04/gallup/

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.