Leki dla nieuleczalnie chorych, zmiana mandatów za prędkość i stabilny Internet

 

1. Dzięki ustawie, dotyczącej opieki paliatywnej, zmniejszą się cierpienia osób nieuleczalnie chorych

Możliwe, że do końca lutego Duma Państwowa ostatecznie zatwierdzi projekt ustawy odnośnie medycyny paliatywnej, zatwierdzający prawo pacjenta do łagodzenia bólu z pomocą preparatów narkotycznych.

Poprawki wniesione do ustawy "O podstawach ochrony zdrowia" umożliwią wypisywanie nieuleczalnie chorym pacjentom w szpitalach oraz na oddziałach dziennych recept na darmowe leki narkotyczne i psychotropowe. Ponadto będą oni mieli prawo nie tylko do opieki medycznej, ale także uzyskają możliwość pomocy psychologicznej i opiekę.

Główne założenie projektu — to uśmierzenie ciężko chorym ludziom cierpienia, doprowadzenie do tego, by zgodnie z własnym życzeniem mogli umrzeć w domu, w towarzystwie osób bliskich, a nie w otoczeniu szpitalnych ścian. Pieczę nad punktami paliatywnymi sprawować będzie Centrum naukowo-metodyczne.

Zakłada się, że system opieki paliatywnej nie powinien być zależny od miejsca zameldowania. Obecnie sytuacja wygląda tak, że dzieci, które przykładowo przewiozły do siebie umierającą matkę lub ojca z innego miasta, borykają się z licznymi problemami. Deklaruje się, że polisa obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego jest równoważna we wszystkich regionach, jednak uzyskanie na jej podstawie darmowych leków jest bardzo trudne, a przepisanie silnych środków przeciwbólowych staje się wówczas praktycznie niemożliwe.
 

2. Za rozpowszechnianie fałszywych informacji, znieważanie władzy i symboli państwowych będą kary

24 stycznia Gosduma w pierwszym czytaniu przyjęła cztery projekty ustaw, które przyrównują do „drobnego chuligaństwa” takie działania, jak rozprzestrzenianie fałszywych wiadomości, a także przejaw braku szacunku do symboli państwowych i organów władzy w Internecie.

Brane są tu pod uwagę nieprawdziwe informacje, stwarzające zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także dla bezpieczeństwa publicznego i infrastruktury. Publikowanie ich w mediach i Internecie będzie karane grzywną w wysokości do miliona rubli.

Za zamieszczanie w Internecie materiałów "wyrażających jawny brak szacunku w nieprzyzwoitej formie" do symboli narodowych, organów państwowych, społeczeństwa i państwa autorom grozi kara grzywny lub 15- dniowy areszt.

Inicjatywa ta wywołała szeroką dyskusję w społeczeństwie, a także w samej Dumie Państwowej. Deputowany z LDPR Siergiej Iwanow w trakcie omawiania projektów ustaw zaproponował kolegom następujący sposób, dzięki któremu mogliby uniknąć niepochlebnych ocen ze strony obywateli: "Jeśli chcecie, aby o was niczego nie pisali lub mówili tylko dobre rzeczy, — musicie umrzeć. Póki żyjemy i coś robimy, rosyjscy obywatele mają prawo nas krytykować i wyrażać brak szacunku w dowolnej formie", — powiedział.

 

3. Regulowanie kryptowalut

W ubiegłym miesiącu szef Komitetu izby niższej ds. Rynku Finansowego Anatolij Аksakow oświadczył, że w styczniu-lutym Gosduma rozpatrzy projekty ustaw dotyczące gospodarki cyfrowej, w tym projekt "O cyfrowych aktywach finansowych", regulujący kwestię prawnego użytkowania kryptowalut.

Pierwotnie uwzględniano tylko jeden rodzaj transakcji — wymiana tokenów na ruble lub obcą walutę. Projekt ustawy powinien wprowadzić określenie cyfrowych aktywów finansowych, a także zatwierdzić nowy typ elektronicznej umowy — smart-kontraktu.

Kryptowaluta i tokeny uznawane są za majątek. Projekt ustawy podaje najważniejsze różnice między nimi: token ma jednego emitenta, a kryptowaluty — wielu „kopaczy”. Przy tym ani jedno, ani drugie nie stanie się prawnym środkiem płatniczym na terytorium Federacji Rosyjskiej.

 

4. Poborowi będą musieli się stawić na otrzymane wezwanie do WKU

Wiosną ubiegłego roku dużo dyskutowano na temat projektu ustawy, dotyczącego frekwencji poborowych, którzy nie otrzymali wezwania do wojska. Inicjatywa została zaakceptowana w pierwszym czytaniu w dniu 4 kwietnia 2018 roku.

Jeśli ustawa przejdzie, to wezwanie do wojska będzie można przesyłać pocztą - listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy. Będzie ono uznane za doręczone w sytuacji, gdy otrzyma je nie tylko bezpośrednio sam poborowy, ale i jakikolwiek członek z jego rodziny. Mężczyzna w wieku poborowym będzie musiał stawić się w wojskowej komendzie uzupełnień (WKU) nawet jeśli nie otrzymał wezwania.
Jeśli natomiast dostał je po dacie, która została podana w dokumencie, to jest on zobowiązany stawić się w punkcie rekrutacyjnym w ciągu trzech dni. W sytuacji, gdy wezwanie otrzyma po zakończeniu poboru, musi zgłosić się do WKU przed rozpoczęciem kolejnego poboru. Niestawienie się bez uzasadnionej przyczyny lub odmówienie odebrania wezwania zostaną uznane za uchylanie się od służby wojskowej.

 

5. Stabilny RuNet (Internet rosyjskojęzyczny)

Współautor projektu ustawy o stabilności RuNetu Andrzej Ługowoj kilka dni temu powiedział, że w lutym dana inicjatywa może być rozpatrzona przez Gosdumę w pierwszym czytaniu.
Cel projektu ustawy — to doprowadzenie do tego, by Internet rosyjski był stabilny i odporny na zagrożenia zewnętrzne. Jak podkreślono w uzasadnieniu, chodzi o stworzenie specjalnej infrastruktury, która mogłaby zastąpić zagraniczne główne serwery internetowe, a także krajowy system nazw domen.

Zapewni to sprawne działanie RuNetu, jeżeli krajowi operatorzy zostaną odłączeni od globalnej sieci. Utworzone zostaną specjalne zasady trasowania trafiku.

Zdaniem autorów inicjatywy, znacznie zmniejszy się ilość danych przesyłanych za granicę przez rosyjskich użytkowników.

W projekcie ustawy uwzględnia się również kwestię prowadzenia regularnych szkoleń dotyczących identyfikacji zagrożeń i wzmocnienia pracy RuNetu. Głównymi uczestnikami ich będą operatorzy, właściciele sieci i organy władzy.

Krytycy projektu natomiast podkreślają wysokie wydatki na jego realizację, co może wpłynąć na koszty usług, a także zwiększyć ryzyko awarii w sieci.

Ponadto dostawcy będą musieli zainstalować w swoich sieciach środki techniczne, za pomocą których władze będą mogły blokować zabronione zasoby.

 

6.W Gosdumie zostanie rozpatrzona sprawa przywrócenia mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 10 km / h

W lutym w Dumie Państwowej będzie omawiana propozycja przywrócenia kar za przekroczenie prędkości powyżej 10 km / h (obecnie dopuszczalne przekroczenie dozwolonej prędkości do 20 km / h).

W komitecie izby niższej ds. budownictwa państwowego skrytykowano tę propozycję:
„O żadnym przywróceniu mandatów nie może być mowy" — powiedział pierwszy zastępca przewodniczącego komitetu Wiaczesław Lysakov.

Posłowie zamierzają zweryfikować statystyki wypadków samochodowych, które miały miejsce przy przekroczeniu dozwolonej prędkości powyżej 20 km / h, ale nie więcej niż 40 kilometrów na godzinę.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/brief/2019/02/01/stateduma/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.