Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wzywa do tego, by wierni nie stawali się niewolnikami nowych technologii

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl porównał uzależnienie od gadżetów do narkomanii i alkoholizmu.

W świątecznym wywiadzie dla telewizji "Rossija-1" podkreślił, że alkoholik to człowiek, który jest pozbawiony wolności i nie może żyć bez alkoholu. Co do gadżetów, to dają one, mogłoby się wydawać, nieograniczoną swobodę i możliwości– dostęp do informacji, komunikację z innymi ludźmi. W końcu człowiek, pochłonięty technologią, ucieka w wirtualną rzeczywistość, która staje się jego życiem. Zdaniem patriarchy, w ten sposób dochodzi do „dehumanizacji człowieczeństwa”.

Oprócz tego, wyraził zaniepokojenie tym faktem, że dzisiaj sieć gadżetów umożliwia "światową kontrolę nad ludzkim rodem". Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podkreślił, że lada dzień może pojawić się technologia, która zapewni nie tylko dostęp do informacji, ale i pozwoli na jej wykorzystanie. "Możecie sobie wyobrazić, jaka władza będzie skupiona w rękach tych, którzy będą posiadać wiedzę o tym, co dzieje się na całym świecie!» – powiedział, dodając, że z punktu widzenia chrześcijaństwa kontrolowanie świata z jednego miejsca jest zapowiedzią przyjścia Antychrysta.

Patriarcha oznajmił również, że jednego centrum, do którego docierają wszelkie informacje nie powinno być, jeżeli ludzkość nie chce przybliżyć apokalipsy.

Jednocześnie zaznaczył, że nie jest kategorycznym przeciwnikiem gadżetów. Nie neguje korzystania z nowoczesnych technologii, ale ostrzega przed staniem się ich niewolnikami.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: http://www.aif.ru/society/religion/patriarh_kirill_sravnil_zavisimost_ot_gadzhetov_s_alkogolizmom

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.