W Rosji weszła w życie ustawa zaostrzająca kary za utrudnianie pracy lekarzom, a także za nieudzielanie przez kierowców pierwszeństwa karetkom pogotowia. Informacje na ten temat przekazuje gazeta „RBK”.

Do Kodeksu wykroczeń administracyjnych (CAO) zostały wprowadzone zmiany, dotyczące danej kwestii. Przewidywane są nowe kary w postaci mandatów w wysokości od trzech do pięciu tysięcy rubli, a także pozbawienia prawa jazdy na okres od trzech miesięcy do roku. Wcześniej za nieudzielenie pierwszeństwa w ruchu drogowym karetce pogotowia z włączoną syreną i migającymi światłami, nakładano karę w wysokości do 500 rubli lub odbierano prawo jazdy na okres od jednego do trzech miesięcy.

Wprowadzono również zmiany w Kodeksie karnym i Kodeksie postępowania karnego, zgodnie z którymi osoby, utrudniające pracę lekarzom, będą ponosić odpowiedzialność za swoje działania (art. 124 ust. 1 Kodeksu karnego).

W sytuacji, gdy owe działania doprowadzą do poważnego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej, karą będzie pozbawienie wolności do dwóch lat. W przypadku śmierci pacjenta okres ten wydłuża się do lat czterech. Za umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku lub narażenie na zagrożenie lekarza, przewidywana kara, to pozbawienie wolności na okres pięciu lat.

Ustawa została przyjęta przez Dumę Państwową 16 lipca w związku z licznymi atakami Rosjan na pracowników karetek pogotowia. Prezydent Władimir Putin podpisał daną ustawę dnia 26 lipca.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/08/06/punish/

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.