Problem śmieci w Rosji polega na tym, że władze, które dążą do budowy nowych składowisk odpadów i trujących spalarni (MSZ), nie mogą i nie chcą oferować prawdziwie bezpiecznego rozwiązania. Jednocześnie nacisk na oddzielną zbiórkę odpadów i ich recykling również nie jest kompleksowym rozwiązaniem problemu.

Każde wysypisko, bez względu na to, jak daleko jest ukryte przed miejscami, w których mieszkają ludzie, nadal nie będzie bezpieczne. Do przechowywania śmieci można było znaleźć miejsce lepsze niż Shies lub mój letni domek pod Moskwą. Ale nadal byłby to wysypisko, w którym śmieci tliły się i paliły przez dziesięciolecia, gdzie trujący filtrat zabiłby całe życie na wiele kilometrów, a noszenie śmieci byłoby bardzo kosztowne. Każde wysypisko ma jedną nieprzyjemną cechę: prędzej czy później to miejsce się kończy i trzeba szukać nowego.

Każdy piec do spopielania, na który nałożysz filtry, nadal będzie miał jedną główną rzecz: rurę. I właśnie w tej rurze wylecą toksyczne substancje, w tym śmiertelne dioksyny. Żadne filtry nie są doskonałe w dodatku w miarę ich używania one się zapychają i staja się coraz mniej wydajne a wtedy przepuszczają coraz więcej zanieczyszczeń. Jeśli inwestujesz w filtry i zmieniasz je co kwartał, trucizna będzie mniejsza (ale nie będzie miała znaczenia), ale same filtry po użyciu będą tak impregnowane trucizną, że nadal będą musiały zostać usunięte jako odpady nuklearne.

„Selekcja śmieci rozwiąże problem!” Co robi sortowanie odpadów? Po pierwsze, możliwość ich wtórnego wykorzystania. Zużyty papier, metal, szkło - to zrozumiałe. Po drugie, selektywna zbiórka zmniejsza - ale tylko zmniejsza i nie eliminuje do końca - niebezpiecznych emisji podczas spalania.

Mówiąc o wszystkich tych trzech sposobach (składowisko odpadów, MSZ i oddzielna selekcja), stwierdzamy ,ze na końcu i tak jest cały Mendelejew ze swoja tablicą

Istnieją technologie bezpiecznego usuwania śmieci. Takie, z których nie pozostają odpady ani też nie generują toksycznego dymu. Pojawiły się niedawno takie firmy, które teraz budują fabryki w Europie Chinach, Korei Południowej, USA, Kanadzie. Ponadto technologie te są znacznie tańsze niż spalanie odpadów, a firmy, które je oferują, są gotowe do budowy fabryk na własny koszt. Nie przesadzam i nie wymyślam. Mówimy o różnych metodach: na przykład piroliza za pomocą palnika plazmowego, jeszcze bardziej nowoczesne instalacje plazmowe, zasolenie odpadów stałych, utlenianie w wodzie w stanie nadkrytycznym (pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze). W Brazylii nauczyli się, jak wytwarzać płyty budowlane z mieszanki posortowanego plastiku i rozdrobnionych śmieci w stosunku 50 do 50.

 

Zajmę się bardziej szczegółowo dwoma technologiami.

Podczas pirolizy (może być różnych typów w zależności od temperatury: im jest wyższy, tym szybciej przebiega proces recyklingu), śmieci są ogrzewane w obiegu zamkniętym do temperatury 1700 stopni, bez tlenu. W rezultacie powstaje tak zwany gaz syntezowy, z którego można uzyskać różne formy użytecznych substancji organicznych, od metanolu i oleju napędowego po białka, które można stosować w rolnictwie (na przykład w żywności dla zwierząt gospodarskich itp.). Główną zaletą tej technologii jest zamknięta pętla, czyli brak rury. Nie, bez emisji. Jednocześnie nowoczesne instalacje do pirolizy plazmowej również wykorzystują palniki plazmowe, które zostaną omówione dalej.

Inną technologią, która jest jeszcze bardziej zaawansowana, są instalacje plazmowe. W nich - ponownie, pod nieobecność rury - śmieci są narażone na uderzenia porównywalne z temperaturami słonecznymi: w okolicy 6 lub więcej tysięcy stopni. Przy takim narażeniu na cząsteczki niebezpiecznych substancji po prostu nie pozostaje, rozpadają się na atomy bez możliwości odzyskania toksycznych związków. I oczywiście nie ma znaczenia, czy śmieci zostały posortowane, czy nie. Wszystko zostanie zniszczone. A na wyjściu będzie możliwe wytwarzanie tego samego gazu syntezowego, który jest przekształcany, jeśli to konieczne, w te same różne formy bezpiecznej i użytecznej materii organicznej.

Ważne wyjaśnienie: w naszych domowych śmieciach z 70% - to organiczne. Poza metalem i szkłem, które łatwo usunąć na wstępnym etapie, wszystko inne będzie organiczne, ponieważ plastik (przypomnij sobie chemię szkolną) to cząsteczki organiczne. Dlatego nowoczesne technologie recyklingu nazywane są głębokim przetwarzaniem: ponieważ z jednego materiału organicznego otrzymują inny. I nie zrzucają wszystkiego na stos i nie wysyłają go do zwykłego pieca, jak teraz oferuje nam Rostec.

Tylko od ręki mogę wymienić wiele firm, które już wdrożyły nowoczesną technologię. Na przykład jest to kanadyjski AlterNRG, francuski Europlazma lub międzynarodowy Tetra Tech.

Powtarzam jeszcze raz: firmy są gotowe budować swoje fabryki na własny koszt. Ponieważ uwalnianie produktów ze śmieci opłaca koszty, a późniejszy recykling jest wspierany przez nowe partie odpadów. Ponadto dzięki takim technologiom możemy pozbyć się całego składowiska wszystkich dawnych wysypisk, rozwiązując problem zbiorowego starych wysypisk. Zutylizowane kopce śmieci, dzielimy je na atomy. Oszałamiająca perspektywa!

Wreszcie strefa sanitarna wokół nowoczesnych produkcji ma formalnie kilometr (300 metrów wystarczy na rozładowanie śmieci). Mieliśmy szczęście żyć w czasach, gdy ludzkość znalazła sposób na poradzenie sobie z jednym z najtrudniejszych problemów. Ale każdego dnia, wykorzystując niesamowitą technologię w smartfonach, nie wiemy, że postęp wpłynął na inne branże.

A teraz - obiecane pytanie na samym początku. Dlaczego więc, zamiast pirolizy, plazmy i innych nowoczesnych technologii, Rosja przygotowuje się do budowy niebezpiecznych przestarzałych MRZ, tylko poszerzając obszar składowiska?

Mam na to odpowiedź: ponieważ MRZ jest droższy w budowie. Tak, nie zrobiłem błędu . Droższe. Im wyższa cena - tym większy budżet można opanować. I związane z tym koszty w postaci raka i śmierci ... Myślę, że ci, którzy chronią MSZ, nawet nie rozumieją, ile osób jest gotowych odebrać sobie życie dla dobra swoich zysków.

Naszym zadaniem jest powstrzymanie go i uczynienie z Rosji lidera nowoczesnych technologii utylizacji odpadów. A jeśli rząd nie byłby tak głuchy i głupi, zdolny do dialogu ze społeczeństwem, to w Rosji byłoby możliwe rozwinięcie wszystkich tych technologii, które nasz przemysł IT, komunikacja mobilna i bankowość mogą służyć jako dowód. A piroliza i plazma to pod wieloma względami nasz własny rozwój, eksportowany za granicę z powodu braku popytu w Rosji.

Moskwa, która produkuje 12 milionów ton odpadów rocznie, musi pilnie rozpocząć reformy i zaprzestać zatruwania ludzi śmieciami z innych regionów.

Dmitrij Gudkow

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.