Białoruska pisarka Swietłana Aleksiejewicz zauważyła, że w telewizji, zwłaszcza rosyjskiej, czuje się antyeuropejskość i antyukrainizm, którym bardzo ciężko się przeciwstawić.

Osoby odpowiedzialne za rosyjską telewizję muszą zostać postawione przed sądem. To opinia białoruskiej pisarki, będącej jednocześnie laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2015), Swietłany Aleksiejewicz, wyrażona w wywiadzie z dnia 6 czerwca, przeprowadzonego w Radiu NV.

„Zabijanie ludzi na Ukrainie to współczesna forma kanibalizmu. Politycy mogą argumentować i przemawiać, mogą nawet przekonywać, że nienawiść nie istnieje, ale wystarczy włączyć telewizję (szczególnie stacje rosyjskie), aby przekonać się, że jest zupełnie inaczej. Podejście antyeuropejskie i antyukraińskie to coś co zauważy tam nawet niezbyt spostrzegawczy odbiorca. Zwykli ludzie mają poważny problem z przeciwstawieniem się postawom, które obserwują praktycznie codziennie. Myślę, że kiedyś trzeba będzie ocenić tych, którzy dziś pracują w rosyjskiej telewizji. Ale dyplomacja publiczna nie rozwiąże naszych problemów jeśli będziemy chcieli użyć do tego czołgów, biorąc przykład z Rosjan, który właśnie w ten sposób wtargnęli na Ukrainę, aby krótko później zająć Krym.” – powiedziała.

Pisarka stwierdziła także, że „po włączeniu telewizora bardzo ciężko jest nie usłyszeć czegoś o nowych czołgach albo bombowcach, których oczywiście nie ma w Ameryce. Tendencja ta wybija się szczególnie na rosyjskich kanałach telewizyjnych”.

Swietłana Aleksiejewicz to laureatka Nagrody Nobla. Otrzymała ją w 2015 roku w dowód uznania za teksty polifoniczne opowiadające o cierpieniu oraz odwadze naszych czasów. Pisarka przyszła na świat w ukraińskim Iwano-Frankowsku, później jej rodzina przeniosła się na Białoruś. Od początku 2000 roku mieszkała w Europie Zachodniej, w 2013 roku wróciła do ojczyzny. Książki Aleksiejewicz poświęcone są późnemu ZSRR i epoce postsowieckiej. Najsłynniejsze z nich to „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Cynkowi chłopcy” oraz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Małgorzata Kruszyna

Źródło: https://gordonua.com/news/politics/aleksievich-kogda-to-nado-budet-sudit-teh-kto-segodnya-rabotaet-na-rossiyskom-televidenii-1025548.html

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
10 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.