Prywatna prapremiera filmu rozgniewała oficjeli, według których film był nudny i obraźliwy.

Ministerstwo Kultury Rosji zabroniło wyświetlania w kinach rosyjskich satyrycznego filmu o śmierci sowieckiego wodza Józefa Stalina i wydarzeniach, jakie wtedy miały miejsce, i to tuż przed planowaną premierą brytyjskiej produkcji w reżyserii Armando Iannucci.

Jak donosi TASS, „Śmierć Stalina” została wstrzymana w wyniku negatywnej opinii urzędników państwowych.

Zdaniem AP, Ministerstwo działało pod naciskiem konserwatywnych działaczy komunistycznych, zdaniem których film „naśmiewa się z rosyjskiej historii”.

Jeszcze nie wiadomo, czy brytyjska komedia kiedykolwiek wejdzie na ekrany kin rosyjskich.

 

„Zła krew”

Film skupia się na relacjach między najbliższymi współpracownikami Stalina, którzy po jego śmierci walczyli między sobą o władzę.

"Ten film zasługuje na pogardę. Jest zły, nudny, ohydny i obraźliwy", powiedziała agencji Reuters Nadeżda Usmanova, dyrektorka służb informacyjnych Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo- Historycznego, która zorganizowała przedpremierowy pokaz.

Jelena Drapeko, wiceprzewodnicząca Komitetu ds. Kultury przy Dumie Państwowej, powiedziała agencji brytyjskiej, że w filmie dostrzegła elementy ekstremizmu.

"To próba przetoczenia złej krwi do społecznej harmonii na trwałe zadomowionej w rosyjskim społeczeństwie”, powiedziała Drapeko, niegdyś popularna aktorka kina radzieckiego i rosyjskiego.

Z ankiet wynika, że Stalin, który stał na czele ZSRR od 1924 aż do swojej śmierci w 1953 roku, także dzisiaj jest czczony w szerokich kręgach społeczeństwa rosyjskiego, pisze AP.

 Na przekór brutalnym czystkom, które organizował, wielu Rosjan przypisuje mu zasługi doprowadzenia kraju do zwycięstwa w czasie II Wojny Światowej i uczynienia z niego nuklearnego mocarstwa.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Agencija 

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.