Noize MC (Iwan Aleksiejew) przeprowadził otwartą lekcję z muzyki dla uczniów starszej klasy w moskiewskiej szkole numer №1574 w ramach projektu tematycznego.

Zajęcia z muzyki w nowym formacie odbywają w 20 regionach Federacji Rosyjskiej w ramach projektu „Lekcje z muzyki”. Uczniom opowiadają o historii rozwinięcia akademickiej muzyki, folkloru, jazzu, awangardowej muzyki i hip-hop muzyki, także proponują zrobić kreatywne ćwiczenia.

Najpierw raper zapytał uczniów, co to jest muzyka. Była odpowiedź „Sztuka”. „A czym ona się różni od innych gatunków sztuki? Muzyka-to dźwięki, zorganizowane w czasie. Dziś chciał bym porozmawiać o muzyki, gdzie pierwotnym jest słowo”, - powiedział Noize MC.

Muzyk powiedział, że już Średniowieczu w Irlandii artyści z ulic śpiewali satyryczne teksty, gdzie muzyka była wtórna. „Pieśń, którą śpiewał trubadur, mogła podnieść czy zmniejszyć socjalny status artysty. To nie było podobne do rapu, ale można znaleźć cos wspólnego. W Hiszpanii w trakcie uroczystości grupy młodych ludzi podpuszczali publiczność muzycznymi recytatywami. Recytatywy też można usłyszeć w klasycznych utworach – opierze”, - opowiedział Aleksiejew.

Jako przykład raper powiedział o dialogu Figaro i jego narzeczonej Zuzanny z opery „Wesele Figaro”. Noize MC także opowiadał o historii powstania i rozwinięcia muzyki Hip-Hop, od lat 70-tych: skąd pierwsze raperzy brali muzykę, jak się pojawiały najbardziej popularny recytatywy.

Kiedy się skończyły 45 minut i miał być koniec lekcji, Aleksiejew zapytał uczniów „Koniec?”, jaką odpowiedź usłyszał zgodne „Nie!” i kontynuował lekcję.

W projekcie, oprócz Noize MC, wzięli udział maestro Jurij Baszmet, pianista Denis Macujew i saksofonista Igor Butman i inni rosyjscy muzycy. Materiał metodyczny dla lekcji został opracowany przez dyrekcję programów edukacyjnych w sferze kultury i sztuki i „Yandex.Education”. Na stronie projektu są testowe scenariuszy lekcji, które za darmo może wykorzystać każdy nauczyciel muzyki.

 

Tłumaczenie: Valeriya Galantseva

Źródło: https://ria.ru/20190523/1554842007.html

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
10 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.