Koncepcja „Zero Waste” została najbardziej popularną ekologiczną koncepcją wśród Rosjan, uważają eksperci, ankietowane „RIA Wiadomościami” w Dzień ekologa, który w kraju obchodzą 5 czerwca.

„Ludzie zaczynają myśleć o świadomym zużyciu, o tym, ile śmieci zostawiają. Stronnicy idei „Zero Waste” nie biorą torby plastikowe w marketach, chodzą ze swoim kubkiem dla herbaty i kawy, w ogóle rezygnują z jednorazowych rzeczy. To jest dosyć duży i różnokierunkowy ruch. Pojawia się coraz więcej ekoblogerów, w szczególności na temat „Zero Waste”, - ogłosiła szef biura prasowego oddziału Greenpeace w Rosji Wioletta Riabko.

Ona sprecyzowała, że projekt rosyjskiego oddziału Greenpeace walkę z jednym z najbardziej powszechnych typów śmieci – plastykowymi torbami – wspierają 172 tys. obywateli kraju.

Koordynatorka projektów „RosEko” i „MosEko” Anna Nafijewa powiedziała agencji, że w Rosji już złożyło się stowarzyszenie aktywistów „Zero Waste”.

„W dużej mierze to przedstawicieli różnego rodzaju ekologicznych organizacji non-profit i projektów – na przykład, oddział Greenpeace w Rosji, projekt „Green Driver” Romana Sabina, ruch „EKA”, centrum oszczędności zasobów, „Śmieci.Wiecej.Nie ma”, „Oddzielne zbieranie”, także ekoblogierzy.

Jak opowiedziała ekspert, ludzi, którzy walczą ze śmieciami wystawiają praktyczne porady dla zmniejszenia odpadów i prywatne historii. „Ludziom jest bardziej komfortowo przyjmować i stosować informację, jeśli oni wiedzą, że ktoś to już sprawdził na sobie”, - mówi Nafijewa.

Zdanie kolegów wspiera szef społecznej ekologicznej organizacji „Zrobimy!” Dmitrij Zakarlukin. Jego zdaniem, „Zero Waste” – to światowy trend, który pojawił się w Rosji. Ekspert powiedział, że rezygnacja producentów i sklepów z niepotrzebnego opakowania towarów może zmniejszyć ilość odpadów w kraju.

„Na świecie i w Rosji odtwarzają sklepy bez opakowań. To świadczy o tym, że ludzi zaczęli myśleć o tym, jak zużywać mniej, a nie tylko o tym, jak przetwarzać już produkowane”.

Sklepy bez opakowań są otwarte w Sankt Petersburgu, Moskwie, Petrozawodzku i Bijsku.

 

Tłumaczenie: Valeriya Galantseva

Źródło: ria.ru

 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.