Dnia 8 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Kota (World Cat Day).

Istnieje wiele świąt o podobnej nazwie, na przykład w Rosji od 2004 roku 1 marca świętuje się „Dzień Kota”. Z inicjatywy Międzynarodowej Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt Animal Welfare, dzień 8 sierpnia został powszechnie uznany jako święto międzynarodowe poświęcone kotom.

Historia wzajemnej relacji ludzi i kotów sięga dalekiej przeszłości. W Egipcie za nawet nieumyślne zabicie tychże zwierząt, uważanych za święte, przewidywano bardzo surowe kary — w niektórych przypadkach osoby oskarżone o dopuszczenie się tak poważnego wykroczenia, skazywane były na śmierć. Wizerunek kota został odzwierciedlony na co najmniej jednym z niedawno odkrytych geoglifów na peruwiańskim płaskowyżu Palpa. Również Wikingowie doceniali koty i to nie tylko ze względu na fakt, że dzięki swym łowieckim zdolnościom chroniły one statki przed zaszczurzeniem. Byli z nimi związani emocjonalnie, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Uważa się, że to właśnie Wikingowie w sposób szczególny przyczynili się do tego, że koty zaczęły pojawiać się wśród ludzi na całym świecie.

Eksperci z Uniwersytetu Nottingham Trent w Wielkiej Brytanii doszli do wniosku, że koty z charakteru przypominają swoich właścicieli. Odnotowano, że w szczególności koty ekstrawertyków wyróżniały się większą skłonnością do komunikowania się z innymi, natomiast u tych, opiekunami których byli ludzie o osobowości neurotycznej, można było zaobserwować „niestabilność emocjonalną”.

Powszechnie uważa się, że koty cechuje egoizm, jednak badania pokazują, że dla wielu z nich kontakt z ludźmi stanowi większą wartość aniżeli zabawki, czy nawet jedzenie. Nieprzyjazne natomiast bywają w stosunku do okrutnych, bezdusznych osób.

Niedawno specjalista z Moskiewskiego Departamentu Ochrony Zdrowia Andriej Tiazelnikow stwierdził, że kocie mruczenie może mieć korzystny wpływ na stan psychiczny człowieka. Warto zauważyć, że ludzie miewają tendencje do tego, by wyolbrzymiać "lecznicze" oddziaływanie kotów — większość naukowców uważa, iż dobroczynny wpływ zwierząt na samopoczucie ich właścicieli, to wynik autosugestii.

Co ciekawe, koty, podobnie jak ludzie, dzielą się na praworęczne i leworęczne. Jak wiadomo, wpływ "leworęczności" na ludzkie myślenie jest mitem, jednak zachowanie kotów może naprawdę mieć związek z tym, która łapa jest "wiodąca" - według naukowców z Queens University Belfast, koty "praworęczne" są mniej agresywne i lepiej radzą sobie ze stresem.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://www.mk.ru/science/2019/08/08/vsemirnyy-den-koshek-2019-chem-domashnie-lyubimcy-pokhozhi-na-lyudey.html

 

 

 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.