W Nowy Rok będę pić, oczywiście, koktajle

 

6 najlepszych koktajli z winem musującym

 

1

Moskiewscy barmani powiedzieli „Stylowi życia” o tym, co będą pić w Nowy Rok i podzieli się receptami swoich koktajli z winem musującym.

Szampan – niezbędny element do świętowania Nowego Roku. Ale nie tylko. To jeszcze zaskakujący, przepiękny składnik koktajli. Wino musujące (bądźmy szczerzy, szampanem można nazywać tylko wina wyprodukowane we francuskim regionie Szampania) to podstawa wielu klasycznych koktajli. „Mimoza” – musujące wino, zmieszane ze sokiem pomarańczowym, przyzwoicie jest pić nawet rano. „Bellini” - Prosseco z brzoskwiniowym puree. „Sgroppino” – kombinacja cytrynowego sorbetu, cytrynowego likieru, wódki i Prosseco. „Negroni Sbagliato” – skutek pomyłki barmana, plusnął w klasyczny „Negroni” Prosseco zamiast  gina.

Przed Nowym Rokiem poprosiliśmy barmanów moskiewskich restauracji, żeby powiedzieli nam o tym, jak prawidłowo wykorzystywać wino musujące w przygotowaniu koktajli, z czym można je mieszać, a z czym nie, no i głównie, co będą pić w noworoczną noc ci, którzy o alkoholu wiedzą wszystko?

Artur Shusteriovas - szef i barman restauracji Duran Bar

2

„W dawnych czasach szampan był konieczny w najszerszych kręgach: dowódców, cesarzów, bohemie – wszyscy nierówno wzdychali do wina musującego. Nim świętowali zwycięstwa i osładzali porażki – logicznie, że w takim momencie napój łączyli z innymi składnikami. Do każdego koktajlu pasuje inne wino, ale można mieć na uwadze, ż dobre musujące kosztuje od 800 do 1 tys. rubli. Idealnie jest łączyć musujące z winogronowymi destylatami, takimi jak Grappa, koniak i czacza. Szampan nie najlepiej  współgra z whisky.

Moje odkrycie – szampan z herbatą. Ważne jest  żeby wziąć pod uwagę niuansy: na przykład, jeśli w koktajlu są owoce i cytrusowy sok, to trzeba używać bardziej kwiatowego wina.

W dowolnym przypadku ważne jest podkreślenie smaku napoju w koktajlu, a nie zabijać go innymi składnikami. Na Nowy Rok  będę pić, oczywiście, koktajle. Lubię mocne, zacznę od „Negroni Sbagliato”, on akurat jest na winie musującym, potem przejdę do bardziej wytrawnych napojów”.

 

Koktajl Duran pick me up

 

3

 

Składniki:

 • Pomarańczowy kordiał – 12 ml

 • Grenadyna – 12 ml

 • Koniak – 30 ml

 • Wino musujące 80 ml

 

Jak przygotować:

 

Wymieszać kordiał, grenadynę i koniak w shakerze. Wlać w kieliszek do wina lub kieliszek do szampana i dolać szampana.

Ilja Doronin - szef-barman gastrobaru „Nigdzie nie jedziemy”

4

„Koktajle z wina musującego  trzeba robić z rozsądkiem, jeśli są one łatwe w przygotowaniu i będziecie mieli czas na ich zrobienie. Można łatwo przygotować klasyczny Bellini na podstawie musującego i brzoskwiniowego puree, w połączniu z 1/3, Rossini na bazie wina musującego w takiej samej proporcji, ale z truskawkowym puree. Jeśli zawiedziesz się, to można jeszcze przygotować przez wszystkich lubiany Aperol lub klasyczny szampan z brendy. Osobiście wypiję jedną lampkę Processo i przejdę do whisky. Preferuję słodową whisky".

Koktajl Spring Swing

5

Składniki:

 • Anansowy rum (wyciąg z owoców lub jagód, otrzymany przy pomocy octu i cukru) – 50 ml

 • Limoncello – 30 ml

 • Prosseco – 100 ml

 

Jak przygotować:

 

Wszystkie produkty wymieszać i podać w szklance do rumu z lodem. Oddzielnie dodać koszyczek z limonki, a w niej – truskawkowy sorbet i pałeczkę cynamonu.

Wasilij Zheglov, szef–barman w barze Duxless Bar

6

„We wszystkich znanych nam koktajlach wykorzystują wino musujące. Szampan – to złożony napój z ciekawym bukietem. Nim trzeba rozkoszować się, a nie rozcieńczać innym alkoholem. Wybierając szampana, należy kierować się swoimi smakowymi preferencjami. Osobiście podoba mi się smak różowego szampana. Komuś spodoba się wytrawne lub super wytrawne.

W sylwestrową noc polecał bym unikać większej ilości słodkich napoi, między innymi słodkiego szampana. W Nowy Rok będę pił bimber.

W mojej rodzinie dziadek przygotowuje wstrząsający bimber. Pędzi go z dzikich jabłek, dzikiej śliwki, robi ekstrakt ze skórki pomarańczy. Otrzymuje mocny napój, od którego rano głowa nie boli i pamięć nie zawodzi”.

„Bellini” z hurmą i sorbetem mandarynkowym

7

Składniki:

 • Prosseco – 100 ml

 • Świeżej hurma – 30 ml

 • Sorbet mandarynkowy – 40 ml

 • Likier „Merlet gruszka” – 20 ml

Jak przygotować:

Wszystko wymieszać w głębokim naczyniu. Przelać do kieliszka od wina na pokruszony lód. Ozdobić liśćmi limonki.

Natalia Dawydowa, szef–barman Ragout - szkoły kucharskiej i restauracji

8

Koktajle na podstawie szampana to najlepsze aperitify na świecie. Dlatego uroczysty moment podkreślić może tylko bardzo drogi szampan! Do koktajli pasuje musujące wytrawne lub niedrogi wytrawny francuski Cremant. Z całkiem tanimi wariantami lepiej nie ryzykować, więc wybierajcie butelki o wartości nie mniejszej niż 500 rubli. Szampana lepiej nie mieszać z piwem. Pozostałe warianty, od absyntu do Whisky, różnych likierów w małych proporcjach, już stały się legendarne.

W zeszły Nowy Rok piłam farmerski normandzki cydr. Ale w tym roku planuje wspaniały, rodzinny posiłek, a tego nie można nie podkreślić dobrym rose. Miłośników wytrawnego u nas nie ma, dlatego amerykański Beringer Zinfandel  będzie w zapasie”.

Koktajl lazy Negroni

88

Składniki:

 • Campari – 30 ml

 • Gin – 30 ml

 • Prosecco – 100 ml

Jak przygotować:

Wszystko wymieszać i wlać do dużego kieliszka dla czerwonego wina na lód.

Roman Miłościwy, szef–barman restauracji Kutuzovskyi 5

99

„Koktajl z musującym winem trzeba robić rozsądnie -  należy do niego wybierać wino z dużą zawartością dwutlenku węgla. W Nowy Rok nie będę pić alkoholu, generalnie nie piję napojów alkoholowych. Próbuje ich tylko jako degustator”.

Koktajl Saint-Germain

77

 

Składniki:

 • Wino musujące – 100 ml

 • Saint–Germain, francuski likier z kwiatu dzikiego bzu – 50 ml

 • Woda Selters - 100 ml

 

Jak przygotować:

 

Wszystko wymieszać i podać z lodem w wysokim kieliszku. Ozdobić skórką cytryny.

Jewgienij Nowiczenko,  bar–menager „Geografia” Sankt Petersburg

777

„Wino musujące pije się lekko i niespostrzeżenie tworzy ono świąteczny nastrój. Na przykład koktajl „Mimoza” ze świeżo wyciśniętym pomarańczowym sokiem w szczytowym momencie wieczoru nie upija tak mocno, a nazajutrz – podnosi na duchu. Preferuję francuski bimber lub włoski Prosseco.

Najbardziej popularne klasyczne koktajle na bazie wina musującego i mocnego alkoholu – „szampan – koktajl” z koniakiem i „french-75” z Ginem.

Najbardziej podoba mi się mieszanie wina musującego z ginem. Zresztą prawidłowo jest mieszać musujące wina i z koniakiem o tyle, o ile tworzone są z winogrona. A osobiście lubię rum, dlatego w sylwestrową noc zrobię w dużej ilości koktajl „Daiquiri" w blenderze.

 

Koktajl „Celentano”

ggg

Składniki:.

 • Grappa – 30 ml

 • Bratkowy syrop – 20 ml

 • Sok z limonki – 20 ml

 • Prosseco – 50 ml

Jak przygotować:

Chabrowy syrop: w syrop z cukru ( edna połowa wody, jedna połowa cukru) dodać 10 lisków bazylii na 200 ml syropu.

Wymieszać wszystkie składniki (oprócz Prosseco) w shakerze z lodem. Ochłodzić kieliszek na nóżce (na przykład kieliszek do szampana). Przecedzić mieszankę bez lodu przez drobne sito w kieliszek. Dodać 50 ml Prosseco.

 

 

Przetłumaczyła : Marta Magoń

 

 

Źródło : http://www.gazeta.ru/lifestyle/style/2015/12/a_7987907.shtml

Zdjęcia: gazeta.ru

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.