11 marca u prawosławnych chrześcijan w Rosji rozpoczął się Wielki Post, który trwać będzie siedem tygodni aż do Paschy. W tym okresie wierni powinni wyeliminować z codziennego menu mięso, tłuszcze zwierzęce, produkty mleczne i jaja. Najbardziej rygorystyczne ograniczenia, dotyczące jedzenia, przypadają jednak na pierwszy i ostatni tydzień Wielkiego Postu.

Czysty Poniedziałek — to jeden z dwóch dni Wielkiego Postu (oprócz piątku w Wielki Tydzień), kiedy to zgodnie z tradycją prawosławną należy całkowicie zrezygnować z jedzenia. We wtorek zaleca się jeść tylko chleb i pić wodę, w środę i czwartek — surowe pokarmy bez oleju (oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego), a w piątek — żywność gotowaną bez oliwy. W dni wolne dopuszcza się spożywanie oleju roślinnego i wina. Od drugiego do siódmego tygodnia Wielkiego Postu oliwy i wina nie wolno używać w prawie wszystkie dni powszednie.

Wielu duchownych podkreśla, że ograniczenia dietetyczne w okresie Wielkiego Postu niezbędne są do tego, by pomóc człowiekowi skupić się nie na fizycznym, a duchowym aspekcie życia chrześcijańskiego.

Jeden z powodów, dla których w Czysty Poniedziałek należy rezygnować z jedzenia, stanowi fakt, że jest to pierwszy dzień po świętowaniu Maslenicy (zapustów, w czasie których spożywa się bliny). W ten sposób akcentuje się przejście od świątecznego łakomstwa do wielkopostnego samoograniczania się. Istnieje pewna słowiańska tradycja piętnowana przez cerkiew, zgodnie z którą w Czysty Poniedziałek niektórzy Słowianie „przepłukiwali gardło” z wykorzystaniem w tym celu alkoholu wbrew zakazowi na jego spożywanie - uważano, że jest to korzystne dla organizmu po konsumpcji świątecznych potraw. Do innych tradycji, nie odnoszących się do praktyk religijnych i w żaden sposób nie powiązanych z nimi, można zaliczyć korzystanie z bani (rosyjskiej łaźni ) i walkę na pięści.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://www.mk.ru/social/2019/03/11/velikiy-post-2019-pochemu-v-chistyy-ponedelnik-nelzya-nichego-est.html

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.