Do rzeki Selenga, która jest głównym dopływem jeziora Bajkał, trafiło ponad 15 tysięcy ton azotanów, azotynów i amonu z oczyszczalni ścieków w Ułan-Ude. Informacje na ten temat zawarte są w raporcie Bajkalskiego Instytutu Zarządzania Środowiskiem przy Rosyjskiej Akademii Nauk.

Zgodnie z treścią dokumentu, codziennie do Selengi dostaje się około 56 milionów litrów ścieków kanalizacyjnych. Jak wyjaśniają naukowcy, stężenie amonu (zgodnie z przepisami, dotyczącymi zrzutów substancji do zbiorników wodnych przeznaczonych dla rybołówstwa) zostało przekroczone 21,3 razy, azotanów — 2,8 razy, azotynów — 48,8 razy.

Są to dane dotyczące jedynie prawobrzeżnych oczyszczalni Ułan-Ude. Ogółem do wszystkich miejskich oczyszczalni codziennie trafia 136 tysięcy metrów sześciennych ścieków, dlatego, zdaniem naukowców, "całkowita masa zanieczyszczeń, dostających się do Selengi, jest jeszcze większa”.

Uruchomienie oczyszczalni ścieków jest utrudnione przez wymagania wprowadzone zarządzeniem nr 63, które określają maksymalnie dopuszczalne normy oddziaływania na ekosystem jeziora Bajkał. Do tej pory nie uruchomiono oczyszczalni zbudowanych w 2017 roku w mieście Kiachta w Buriacji, ponieważ wymogi, dotyczące siarczanów, chlorków i metali ciężkich "są praktycznie niewykonalne": w niektórych przypadkach woda na wylocie z oczyszczalni powinna być czystsza niż woda w samym zbiorniku wodnym.

15 marca, zgodnie z postanowieniem sądu, została wstrzymana budowa zakładu, zajmującego się produkcją wody pitnej z jeziora Bajkał w miejscowości Kułtuk. Powstała fala protestów ekologicznych. Organy nadzorcze wykryły na placu budowy ślady produktów naftowych oraz lokalne składowiska odpadów przemysłowych. Inwestor projektu - spółka „AquaSib” - nie posiadał pozwolenia na prowadzenie robót ziemnych w zakresie budowy wodociągów.

W powstającej fabryce rozlew wody, dostarczanej dalej do Chin, miał rozpocząć się przed końcem 2019 roku. Zakładano, że łączna kwota inwestycji w projekt wyniesie 1,5 mld rubli.

Publiczna petycja przeciwko budowie zakładu, który mógłby spowodować nieodwracalne szkody w ekosystemie tego unikalnego jeziora, zebrała ponad milion podpisów.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/04/01/baikal/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.