Najbardziej wysunięta na północ dzika plantacja lotosu rośnie na terenie rezerwatu biosfery Astrachań. Od początku lipca do września malownicze różowe kwiaty o delikatnym aromacie zdobią deltę Wołgi i wybrzeże Morza Kaspijskiego. W tych częściach lotos jest również nazywany „różą Chulpan”, ponieważ odkryto go w Zatoce Chulpan ponad 200 lat temu.

Istnieje kilka hipotez dotyczących pojawienia się lotosu. Według jednej z nich nasiona kwiatów trafiły do ​​tych części wraz z ptakami wędrownymi. Według innej hipotezy koczownik Kalmyks przyniósł lotos, zgodnie z przekonaniami, że lotos jest świętą rośliną. Według trzeciego lotos jest tubylcem o tysiącletniej historii, żyjącym w delcie wielkiej rzeki. Według ostatnich badań genetycznych lotos kaspijski to nazwa lokalnej populacji lotosu orzecha włoskiego, ponieważ są one genetycznie identyczne.

Znacząca rola w zachowaniu lotosu należy do rezerwatu Astrachań . W momencie utworzenia specjalnie chronionego obszaru przyrodniczego (1919) był na skraju wyginięcia - żył tylko w zbiornikach uprawnych na powierzchni 0,25 ha. Było to spowodowane spadkiem poziomu Morza Kaspijskiego i czynnika ludzkiego. Do 1963 r. plantacja wzrosła do 67 hektarów, a dziś przerośnięcie jednego z najpiękniejszych kwiatów na świecie obejmuje 5000 hektarów.

Wraz z wysoką dekoracyjnością zarośla odgrywają ogromną rolę w żywieniu żywego świata. Gęsi i łabędzie żywią się orzechami i miazgą owoców; knury chętnie jedzą kłącza. Jesienią zarośla lotosu karmią dziesiątki tysięcy ptactwa wodnego. Ponadto kaczki schronią się pod baldachimem dużych liści lotosu podczas letniego linienia. Z reguły kwiat lotosu rozwija się na płytkich, dobrze oświetlonych słońcem płytkich powierzchniach, kiedy woda ogrzewa się do wymaganego 25 °-30 °.

Dywany z dziwacznych kwiatów, których kontemplacja przyciąga wielu turystów , cieszy oko od połowy lipca do połowy września.

 

Tłumaczenie: AG

Źródło: meteovesti.ru

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.