Jak informuje „Kommersant”, powołując się na badania Instytutu Oceny i Wskaźników Zdrowia oraz organizacji non-profit Health Effects Institute, w 2017 roku zanieczyszczone powietrze spowodowało śmierć prawie 100 tysięcy Rosjan.

Autorzy raportu wymienili kraje o największej liczbie zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza w 2017 roku. Chiny i Indie zajęły pierwsze i drugie miejsce- w każdym z tych państw odnotowano 1,2 mln ofiar śmiertelnych. W pierwszej dziesiątce znalazły się Pakistan (128 tys. zmarłych), Indonezja (124 tys.), Bangladesz (123 tys.), Nigeria (114 tys.), Stany Zjednoczone (108 tys.), Brazylia (66 tys.) i Filipiny (64 tys.). W Rosji natomiast problem ten doprowadził do śmierci 99 tysięcy osób, a to stawia ją na siódmej pozycji w rankingu.

Z danych wynika, że ogółem w 2017 roku na świecie z powodu zanieczyszczenia środowiska umarły prawie trzy miliony osób.

Według raportu tak poważna sytuacja ekologiczna prowadzi do zwiększenia ryzyka chorób serca, przewlekłych chorób układu oddechowego, infekcji płuc i nowotworów.

W lutym Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) opublikowało sondaż, według którego Rosjanie uważają, że najpoważniejszymi problemami środowiskowymi kraju są: zanieczyszczenie powietrza, wysypiska śmieci, brudne rzeki i jeziora, nieterminowa utylizacja śmieci, zła jakość wody wodociągowej oraz problemy z zazielenieniem parków, w tym parków leśnych. Tylko jedna piąta respondentów (21 procent) stwierdziła, że obecnie w Rosji nie ma znaczących problemów ekologicznych.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/04/03/air/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.