Satelita Sentinel-5P, wystrzelony z rosyjskiego kosmodromu Plesieck, będzie badać atmosferę i wysyła dane o zanieczyszczeniu środowiska. Rosja pomyślnie wystrzeliła na orbitę okołoziemską satelitę monitorującego atmosferę nad Europą. Pomoże on w badaniach nad stopniem zanieczyszczenia powietrza. Satelita Sentinel-5P Europejskiej Agencji Kosmicznej został wystrzelony na rakiecie nośnej Rokot z rosyjskiego kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji. Satelita będzie badał atmosferę codziennie. Jak poinformowała ESA, po oddzieleniu górnej części rakiety nośnej, satelita aktywował swoje panele słoneczne i zaczął komunikować się z Ziemią. Pierwszy sygnał został przyjęty 93 minuty po starcie, gdy sputnik przechodził nad Kiruną w Szwecji. Kontrolerzy z centrum operacyjnego ESA w niemieckim mieście Darmstadt szybko nawiązali z nim łączność, by móc monitorować jego stan i pracę.

 

Monitoring zanieczyszczenia powietrza

"Satelita Sentinel-5P jest teraz na orbicie, a nasze zespoły kontrolne wprowadzają misję w życie. Przewidujemy, że projekt potrwa 7 lat lub nawet dłużej", czytamy w oświadczeniu dyrektora generalnego ESA Jana Woernera.

Philippe Gaudy, który nadzoruje projekt Sentinel dla Europejskiej Agencji Kosmicznej powiedział, że dane, które zbierze Sentinel 5P, pomogą naukowcom lepiej kontrolować stopień zanieczyszczenia powietrza będącego wynikiem emisji dwutlenku węgla, za którą odpowiedzialne są samochody. Jak przekazuje Associated Press, w niedawnym raporcie szacuje się, że w samej tylko Europie ponad 400.000 ludzi umiera przedwcześnie w wyniku chorób będących skutkiem skażonego powietrza.

 Tłum. Emila Liberda

Źródło: Agencija

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.