Mieszkańcy Primorye znaleźli na wybrzeżu rzadką rybę - króla śledzia. Według naukowców jest to pierwsze spotkanie w Rosji z tym gatunkiem.

Król śledzi, czyli pas rybny (gad), jest połowicznie głębinową rybą morską występującą w ciepłych, umiarkowanie ciepłych i umiarkowanych wodach oceanów Pacyfiku, Atlantyku i Indii i żyje na głębokości do kilometra. Nazwę nadali mu norwescy rybacy, którzy spotykali te ryby w ławicach śledzia ze względu na „koronę” na głowach od promieni płetwy grzbietowej.

W Rosji wcześniej nie widywano pasowatych ryb, ale w lutym media napisały,że u wybrzeży japońskiej prefektury Toyama znaleziono kilku królów śledzi. Według legendy ryba zwiastuje trzęsienia ziemi i tsunami.W Primorye król śledzia został znaleziony 5 sierpnia w zatoce Pallas, powiedziała RIA Novosti Antonina Tunyk, której udało się sfotografować rybę.

„Miała okropne wąsy, myśleliśmy, że to trujące(...) kiedy pływa, wygląda na jakiegoś potwora. Jej oczy są jak oczy bestii, lśniące w wodzie jak lustro” - powiedziała rozmówczyni agencji. Według niej ryba została ostatecznie wypuszczona do morza.

Doktor nauk biologicznych Dalekowschodniego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk Władimir Rakow powiedział RIA Novosti, że spotkanie z królem śledziem jest pierwszym w Rosji. „Ten gatunek ryb nie został zarejestrowany w rosyjskich wodach. (...) Każdy ichtiolog z radością udaje się na koniec świata dla króla śledzia. Znalezisko jest wyjątkowe, teraz we wszystkich książkach referencyjnych można go już umieścić jako nowy gatunek fauny Federacji Rosyjskiej” - zauważył. Jednocześnie naukowiec nie jest skłonny uważać ryb za zwiastun tsunami.

Aleksandra Gadocha

Źródło; https://ria.ru

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.