Anomalie pogodowe następują jeden po drugim, zwiększając ich intensywność i częstotliwość. W Rosji w 2019 r. w jednej jej części wyschła rzeka Wołga , a w drugiej zalała cały region . Przyczyny są nazywane innymi, ale „czynnik ludzki” objawia się coraz bardziej. Kto jest bardziej odpowiedzialny: ludność świata, czy po prostu mamy pecha, że ​​żyjemy w erze zmian klimatu?

W ciągu ostatniego stulecia naukowcy i eksperci z różnych dziedzin analizowali wiele wyjaśnień zmian klimatu. Mówiono o Słońcu o roli aktywności tej gwiazdy naprawdę trudno zaprzeczyć. Według innej wersji proces stopniowego chłodzenia Prądu Zatokowego ma ogromny wpływ. Ale ten ciepły prąd ogrzewa głównie Europę Zachodnią, a klimat zmienia się na całej planecie. Wcześniej bardzo popularne było obwinianie za wszystko „gazy cieplarniane” wytwarzane przez spalanie paliw węglowodorowych przez ludzi. 
Jednak stopień ich wpływu został wyraźnie przesadzony przez media. 

Ale wciąż jest w tym racjonalne ziarno. Aktywne wydobywanie zasobów naturalnych ma bardzo negatywny wpływ na ekologię otaczającego obszaru i na klimat jako całość.

W szczególności, kiedy wydobywamy jest węgiel lub rudę, na ziemi powstają gigantyczne kamieniołomy oraz ogromne, sztuczne góry i hałdy na powierzchni Ziemi. W rezultacie naturalne góry w niektórych miejscach są dosłownie zburzone do stanu „lejka”. Na przykład na Uralu, bogatym w minerały, w ciągu ostatniego stulecia obszar zmienił się bardzo poważnie. A Ural Range jest naturalnym separatorem nie tylko w Europie i Azji, ale także w strefach klimatycznych. Teraz masy powietrza mogą poruszać się inaczej niż 100 lat temu. W związku z tym pogoda się zmienia.

Oprócz atmosfery hałdy mają negatywny wpływ na środowisko. Przekształcając relief, zmieniają również równowagę ekologiczną w regionie. W niektórych miejscach, z powodu głębokich kopalń, powstaje osiadanie gleby, a lejki są wypełnione wodą. Wody podziemne zamieniają się w „kopalnie”, zmieniają skład i rozprzestrzeniają się na inne źródła. Zwały i kamieniołomy okresowo palą się, a produkty spalania są uwalniane do atmosfery. 

Wiatr przenosi kurz, który zawiera różne minerały, które zanieczyszczają środowisko. To z kolei prowadzi do powstawania silnych chmur i mgieł. Zwiększa się kwasowość opadów, które niszczą żyzną glebę, co również zmienia jej skład kwasowo-zasadowy. Roślinność terytorium sąsiadującego z miejscami wydobywania zasobów naturalnych ulega negatywnym zmianom.

Dlatego niesprawiedliwe byłoby zaprzeczanie lub niedocenianie „czynnika ludzkiego” w zmianach klimatu.

Aleksandra Gadocha

Źródło:https://topcor.ru
 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.