Po raz pierwszy w okolicy mostu Pierwszego Besedińskiego w rzece Moskwie pojawiły się bobry.

Ów most został postawiony w 1960 roku, drugi po kilkudziesięciu latach, w 1997 roku. Oba obiekty są paralelne względem siebie i znajdują się na na obwodnicy Moskwy (MKADzie) w części południowo wschodniej. Pierwszy most kieruje ruchem od centrum, a drugi od zewnątrz.

Miejscem swojej „chatki” bobry wybrały obok jednego z podparć starszego mostu. Jak ogłosili w Departamencie Zarządzania Środowiskiem i Ochrony Przyrody Stolicy, obserwatorzy wcześniej nigdy nie widzieli ich na tym miejscu.

  • Po raz pierwszy w historii obserwacji bobry zostały spostrzeżone w dolnym biegu rzeki Moskwy, co daje świadectwo o dobrym stanie środowiska – oznajmiono na konferencji prasowej departamentu.

  • Budowa „chatki”, przypominająca formą nieduży szałas średnicy około półtora metrów, którą mieszkańcy skonstruowali z gałęzi drzew, rzecznych kamieni i piasku. Używają do tego gałęzi wierzby, brzozy, osiki i topoli. Dlatego też zakładają siedlisko tam, gdzie dużo drzew i krzewów. Jak powiedział „Wieczornej Moskwie” zoolog Filip Tumasian, bobry w Moskwie nie są takie rzadkie, ale trzeba się z nimi obchodzić uważnie.

  • Bobry nie ma potrzeby karmić – mówi ekspert. - Głównym składnikiem ich pożywienia jest kora. Także zimą 80-90 procent swojego pokarmu zwierzęta zdobywają sobie same. Latem żywią się korzonkami, które znajdują w przybrzeżnych krzakach. Można im podrzucać świeże gałązki, ale nie jest to konieczne. Nie należy ich dokarmiać chlebem lub owocami. Bobry głównie można spotkać w północnej części Moskwy, choć na południu występuje czystsza woda, co nie jest dla nich takie ważne. W tym miejscu nie dokuczają im bezpańskie psy i mieli dostatecznie dużo pożywienia, dlatego zdecydowali się zostać. Bobry szybciej zjadają drzewa niż wynosi czas ich wyrośnięcia, dlatego co jakiś czas zmieniają lokalizację swojej siedziby na rzece. I tak za jakiś czas bobry przeniosą się na drugie miejsce Moskwy lub rejonu Moskwy.

 

Autor: Sergiej Szahidżanian

Tłum.: A. Bruździńska

źródło: https://vm.ru/news/599840.html

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.