Medycyna państwowa nie rzadko jest krytykowana, jednak, jak się okazuje, można zauważyć jej progres.

 

Trzy najważniejsze osiągnięcia rosyjskiej medycyny:

1. Wzrosła średnia długość życia w Rosji. Jeszcze w 2017 r. wynosiła 72,7 lat, a w 2018 - już 73,5 lat.

2. W 2018 r. spadła umieralność na choroby sercowo-naczyniowe. Jak pokazują statystyki, z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera 585 osób na 100 tysięcy. Eksperci tłumaczą, że na takie wskaźniki wpłynęło ograniczenie spożycia alkoholu i tytoniu oraz wzrost poradnictwa dyspanseryjnego.

3. W minionym roku wykaz najważniejszych, niezbędnych leków poszerzył się o 60 dodatkowych pozycji. Niektóre z nich zasadniczo zmieniają system leczenia wielu chorób. Szacuje się, że w 2019 roku pojawi się 38 kolejnych leków na tymże wykazie oraz 2 nowe formy leków już na nim zamieszczonych.

 

Walka z rakiem i zapaleniem wątroby

Rosyjscy naukowcy aktywnie pracują nad stworzeniem nowych lekarstw. W 2018 roku eksperci opracowali grupę leków przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, które niszczą wirusa wewnątrz komórek wątroby, nawet w przypadku choroby przewlekłej. Przedkliniczne badania nowych preparatów rozpoczną się w 2019 roku, istnieje szansa, że w ciągu 5 lat pojawią się one na rosyjskim rynku farmaceutycznym. Jak twierdzą specjaliści, aktualnie na świecie nie ma podobnych środków; są medykamenty, które hamują wirusa, ale go nie zabijają.

Rosyjskim naukowcom udało się także opracować nową technologię leczenia raka, która znacznie zwiększa efekt chemioterapii. Źródło guza nowotworowego - to złośliwa komórka macierzysta, z którą wiąże się mechanizm powstawania przerzutów i nagłe nawroty guzów. Jeżeli przetrwa chociażby jedna taka komórka, proces nowotworzenia może się wznowić. Badając te komórki, naukowcy odkryli, że mają one wyjątkową zdolność do przechwytywania pozakomórkowych fragmentów DNA i jeśli wprowadzi się w złośliwą komórkę macierzystą dane fragmenty w określonym okresie czasu po ekspozycji chemioterapii, nie pozwolą się jej one odbudować i złośliwa komórka zginie. Ta cecha nowotworowych komórek macierzystych stanowi podstawę nowej technologii, którą już zastosowano na myszach laboratoryjnych z różnymi rodzajami nowotworów. W rezultacie zwierzęta, które przeszły dany proces leczenia, przeżywały 1,5 - 2 lata dłużej, były również w stanie urodzić zdrowe potomstwo. Naukowcy uważają, że wykorzystanie ich metody w połączeniu z chemioterapią znacząco zwiększy szanse na powrót do zdrowia i przywróci pełną sprawność po leczeniu chorym na raka.

W 2018 roku uczeni z Rosji opracowali również system wewnątrzkomórkowego podawania leków. Na całym świecie lekarze usilnie pracują nad stworzeniem substancji, które mogłyby zabić guza, nie niszcząc przy tym pozostałych tkanek i narządów człowieka. Jedną z metod jest dostarczenie substancji czynnej za pomocą mikrokapsułek. Zakłada się, że kapsułki będą wyzwalać daną substancję czynną tylko tam, gdzie jest to potrzebne. Możliwe, że pojawią się one na rosyjskim rynku już w ciągu najbliższych 5 lat.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: http://www.aif.ru/society/healthcare/nam_est_chem_gorditsya_dostizheniya_rossiyskoy_mediciny_v_2018_godu

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.