Dzięki projektowi "Terapia komórkowa w leczeniu nowotworów u dzieci” rosyjscy lekarze są w stanie wyleczyć śmiertelnie chorych pacjentów. Jak podaje „Wzgljad”, informacji na ten temat udzielono na międzynarodowej konferencji TED, która została przeprowadzona przez Krajowe Medyczne Centrum Badawcze imienia Dmitrija Rogaczowa i Fundację "Lekarze, innowacje, nauka — niesienie pomocy dzieciom".

W lutym ubiegłego roku w ramach projektu "Terapia komórkowa w leczeniu nowotworów u dzieci" na terapię CAR-T zostało skierowane pierwsze dziecko chore na białaczkę oporną na leczenie za pomocą chemioterapii i przeszczepu szpiku kostnego.

Jak dotąd CAR-T zastosowano u 26 pacjentów. Uzyskano rezultaty na światowym poziomie. U 80% dzieci, które wcześniej nie miałyby żadnych szans na powrót do zdrowia, obserwuje się całkowitą remisję choroby.

W trakcie konferencji kierownik oddziału Centrum imienia Rogaczowa Mikołaj Graczow opowiedział również o metodach chirurgii rekonstrukcyjno-plastycznej w leczeniu nowotworów głowy i szyi u dzieci; można je wdrożyć dzięki mikrochirurgicznej autotransplantacji tkanek. Lekarz przyszedł na konferencję ze swoją pacjentką. "Patrząc na nią, nikt by się nawet nie domyślił, że musiała przejść przez tak ciężką chorobę" - dzielili się wrażeniami uczestnicy spotkania.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/02/08/therapy/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.