Naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego oraz Instytutu Nauki i Technologii w Skołkowie (Skołtiech) wyodrębnili z czarnych mrówek- gmachówek nowe bakterie, produkujące rzadki naturalny antybiotyk - nibomycynę i odkryli, że posiada on właściwości przeciwnowotworowe. Wyniki badania zostały opublikowane w Biochimie.

Eksperci badali mikroflorę zwykłych czarnych mrówek- gmachówek pniowych (Camponotus vagus), które budują swoje siedliska we wszystkich lasach środkowej Rosji. Owady te żyją w warunkach "antysanitarnych”. Naukowcy postanowili dowiedzieć się, jakie są zatem ich metody ochrony przed ciągłymi atakami drobnoustrojów. Jak się okazało, mrówki chronione były przez bakterie z rodzaju Streptomyces, wytwarzające antybiotyk, którego cząsteczki szybko zabijały kolonie gronkowca. Po przeanalizowaniu struktury substancji, naukowcy doszli do wniosku, że mają do czynienia z nibomycyną —dotąd słabo zbadanym naturalnym antybiotykiem, odkrytym w 1955 roku.

Zdaniem ekspertów, mechanizm działania tego antybiotyku może być inny niż brano pod uwagę do tej pory. Eksperymenty wykazały, że hamuje on wzrost szczepów pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Ponadto, naukowcy doszli do wniosku, że można uwzględnić stosowanie nibomycyny jako składnika środków przeciwnowotworowych. Zauważono, że substancja posiada zdolność hamowania wzrostu kultur komórek nowotworowych, pochodzących z dwóch różnych typów nowotworów płuc.

Jak podkreślają autorzy badania, w naszych czasach poszukiwanie nowych antybiotyków jest bardzo ważne. W ostatnich latach pojawiają się tak zwane "superbakterie" — drobnoustroje odporne na działanie jednego lub kilku antybiotyków. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że wszystkie znane leki utracą swoją skuteczność i medycyna wróci do "ciemnych wieków". Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia określiła, że jest to jeden z najbardziej aktualnych problemów.

Wcześniej szkoccy naukowcy wyhodowali genetycznie zmodyfikowane kury, które mogą znosić jaja, zawierające substancje przeciwko zapaleniu stawów i niektórym rodzajom raka. Wiele chorób powstaje z powodu niezdolności organizmu do wytwarzania niezbędnych białek. Naukowcy wyodrębnili gen odpowiedzialny za produkcję białka u człowieka i wszczepili go do określonej części DNA piskląt. W rezultacie, jak podkreślają autorzy pracy, jaja tych ptaków będą zawierać odpowiednie proteiny.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://doctor.rambler.ru/news/41826318-rossiyskie-uchenye-obnaruzhili-lekarstvo-ot-raka-v-muravyah/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.