Grupa badaczy z Rosji współpracując z naukowcami z USA i Szwajcarii przeprowadziła udany eksperyment, w trakcie którego komputer kwantowy na ułamek sekundy cofnął się w czasie. Zdaniem specjalistów, uzyskane wyniki pozwalają inaczej spojrzeć na drugie prawo termodynamiki, które zaprzecza możliwości powrotu do przeszłości.

Zgodnie z nim w każdym układzie zamkniętym entropia, czyli miara nieuporządkowania, może tylko się zwiększać, ale nie zmniejszać. W skali Wszechświata ma to bezpośredni związek z biegiem czasu do przodu, a także jest jedną z przyczyn braku możliwości stworzenia Perpetuum mobile.

Uważa się, że druga zasada termodynamiki jest absolutnie niezłomna, jednak niektórzy specjaliści nie wykluczają, że w świecie kwantowym sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Kilka lat temu Gordiej Lesowik z Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego, zainteresował się tzw. twierdzeniem H (czytaj: twierdzenie eta), sformułowanym w latach 1870-tych przez znanego austriackiego fizyka Ludwiga Boltzmanna, opisującym proces wzrostu entropii w układzie zamkniętym. Według rosyjskiego badacza, twierdzenie to może odpowiadać rzeczywistości właśnie w świecie kwantowym.

W trakcie nowych badań, specjaliści wykorzystali komputer kwantowy, z pomocą którego stworzyli układ zamknięty z dwóch lub trzech kubitów. Entropia w tym układzie zaczęła szybko wzrastać, jednak uruchomienie jeszcze jednego programu pozwoliło na chwilę wrócić do poprzedniego stanu — czyli, w pewnym sensie "do przeszłości". Naukowcy podkreślają, że eksperyment kończył się powodzeniem tylko w 80% przypadków dla dwóch kubitów i w 50 % dla trzech, jednak uważają, że rezultat taki był konsekwencją niedoskonałości komputera, a nie praw fizycznych.

W przyszłości naukowcy planują "cofać czas" jeszcze bardziej efektywne.

Informacje o uzyskanych wynikach przedstawiono na łamach czasopisma "Scientific Reports”.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://www.mk.ru/science/2019/03/13/rossiyskie-uchenye-izobreli-mashinu-vremeni.html

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.