Sergej Kulagin mieszka w syberyjskim miasteczku Divnogorsk. Całymi latami pracował jako zwykły automechanik, dopóki nie zobaczył na wystawie w 2011 roku antropomorficznej metalowej figury. Doszedł wtedy do wniosku, że on też może taką zrobić tyle, że jeszcze lepszą. I tak zaczyna się niezwykłe opowiadanie o jego hobby.

Od sześciu lat Kulagin robi roboty z części samochodowych. Ciągle pracuje jako mechanik, ale większą część wolnego czasu poświęca swojemu hobby.

 

Zrobił już ponad 300 różnych metalowych figur – dinozaury, strażaków, insekty, sportowców – i wciąż je robi.

Uprawiając swoje hobby korzysta z materiału, jaki akurat ma pod ręką, bez specjalnego planu czy systemu. Każdy robot jest unikatowy. U tego specjalisty nie mogą się znaleźć dwa identyczne roboty. Bardzo ważna jest improwizacja : gdy zacznie pracę nad jakąś figurą sam nie wie, co będzie na końcu.

Roboty nie są szatańskimi maszynami ze złożonymi schematami i nie mają sztucznej inteligencji . Wszystkie są z grubsza takie same.

Ale są niesamowite. „Samurajek Divgor” na przykład jest świetnym kierowcą, obraca rękami, palcami i głową, a nawet mruga prawym okiem.

„Dzieci” Kulaginova najpierw stały w jego pracowni, ale mechanik szybko zorientował się, że tam nie będzie wystarczająco dużo miejsca na większą kolekcję. Dlatego otworzył w pobliżu Krasnojarska muzeum znane jako „Pracownia i muzeum zbuntowanych maszyn". Zwiedzający mogą oglądać i dotykać roboty, sprawdzać jak dany robot się porusza, na niektóre mogą nawet wsiąść. Wejście do muzeum zabezpiecza pokaźny kontuar.

Muzeum jest również sklepem i zwiedzający mogą kupić robota, który akurat im się spodobał.

Jest tu i postapokaliptyczny pojazd z filmu "Szalony Maks” zrobiony z części Subaru i Żiguli, i robot Predator świecący reflektorami z mercedesa, puszczający muzykę przez samochodowe głośniki. Dobry na kurki wodne !

Na miejsce każdego sprzedanego egzemplarza szybko pojawia się inny.

Boris Jegorov/Tłum. Emila Liberda

Źródło: Ruska reč

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.