Hiszpańska gazeta El Pais złożyła listę najbardziej ekstremalnych miast na świecie, ciężkich dla życia i turyzmu.

Wydanie zauważa, że ludność tych miast jest poddawana krytycznemu trybu życia – skrajnie niskim oraz dusząco wysokim temperaturom albo zmuszona cierpieć życie na takiej wysokości, gdzie nawet trudno oddychać.

Na pierwsze miejsce w swoim rankingu gazeta jednocześnie stawi rosyjskie miasto Jakutsk i wieś Ojmiakon. Zdaniem autorów, Jakutsk wyróżnia się ekstremalnym klimatem, dlatego, że temperatura powietrza zimą spada do minus 40 stopni Celsjusza, a latem może dochodzić do 29 stopni, z powodu czego miasto rzadko przyciąga uwagę turystów i tworzy poważny trudności mieszkańcom. Przy tym wydanie zauważa, że Jakutsk – regionalny i jednocześnie ważny kulturowy, naukowy i gospodarczy centrum Syberii.

Równo z Jakutskiem gazeta stawi wieś Ojmiakon, też znajdującą się w Jakucji. Wyróżnia go najniższa temperatura, odnotowana w zamieszkanej części ziemi, w szczególności w 1926 roku ona spadłą do minus 71,2 stopni Celsjusza. Przy tym gazeta pisze, że w Ojmiakonie mieszka bardzo dużo starszych ludzi.

Następnym w rankingu El Pais jest jeszcze jedno miasto Jakucji – Werchojansk. Zdaniem autorów, ono trafiło do listy z powodu rekordowych wahań temperatury. Najniższa odnotowana – minus 69,8 stopni Celsjusza, najwyższa – 37 stopni Celsjusza, wahanie wynosi 106,8 stopni, z powodu czego miasto jest w Księdze rekordów Guinnessa. Przy tym wydanie zauważa dosyć wysoką ludność dla takiego klimatu – 1,3 tys. ludzi.

Najbardziej gorącym miastem świata uznali San Luis Rio Colorado w Meksyku, gdzie maksymalna temperatura dochodziła do 59,5 stopni. Najbardziej trudnodostępnym miastem El Pais uważa górnicze miasto La Rinconada w Peru, które znajduje się na wysokości 5099 metrów na poziomem morza. Miasto znajduje się w strefie wiecznej zmarzliny, jednak tam mieszkają ponad 30 tys. ludzi.

W listę także są miasta Jerycho i Tabga w Izraelu – jak najbardziej nisko znajdujące się (ponad 200 metrów niżej poziomu morza). Najbardziej oddalonym jest miasto-wyspa Adak w okręgu Aleutians West. Na tytuł najbardziej północnej miejscowości pretendują Hammerfest w północnej Norwegii i Longyearbyen na norweskim archipelagu Svalbard, oraz małe miasto Barrow na północy Alaski.

Do najbardziej południowych miejscowości odnoszą miasto Ushuaia w Argentynie i Puerto-Williams w Chili.

 

Tłumaczenie: Valeriya Galantseva

Źródło: https://ria.ru/20190505/1553264684.html

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.