Ekspozycja autorskiego projektu „Okonopis” Aleksandra Tichomirowa zawiera w sobie ponad dwadzieścia prac o tematyce religijnej.

W stolicy Francji po raz pierwszy odbywa się wyjątkowa wystawa współczesnego rosyjskiego malarstwa duchowego. Paryżanie będą mogli zapoznać się z autorskim projektem „Okonopis” narodowego malarza Aleksandra Tichomirowa, kontynuującego tradycje mistrzów rosyjskiego malarstwa ikon.

Tempera na okiennicach

Ekspozycja przedstawia ponad dwadzieścia prac malarza o tematyce religijnej, wypełnionych temperą na okienicach. „Drzewo dla mnie to liść, kanwa, na których są plany Boga – powiedział Tichomirow.  Zadaniem malarza jest umiejętność, aby dzięki kilku kreskom, ujawnić oblicze Twórcy, uchylić rąbek tajemnicy stwarzania i dopuścić to do samego siebie”.

W „Okonopisie” Tichomirow kontynuował tradycje rosyjskiego pisania ikon, ale nie tyle formę, nie kanony pisania, a kontynuował to wszystko według przeżyć tworzenia. „Każda moja praca, to w istocie ikona, na której są świeccy ludzie, jednak głęboko wierzący” – zaznaczył artysta.

Od tego czasu, jak przyjął on chrzest (a było to już na studiach), jego życiu towarzyszą post i modlitwa. „Moim „monastyrem” stała się moja pracownia” – podkreśla malarz, uznawany za założyciela nowego kierunku w malarstwie religijnym. 

 

W kolekcjach na całym świecie

„Słowa „oko” „okno” „okonopis” brzmią jak jednordzenne – zauważył malarz. Okna to oczy domu, a okiennice to w pewnym sensie rzęsy, chroniące od zapeszania, od kamieni rzuconych przez złą rękę. Sens „okonopisania” jest taki, że zacząłem malować prace związane z tematyką prawosławną dzięki wykorzystaniu okiennic”.

Unikatowe prace Tichomirowa, zauważył kierownik Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Paryżu Igor Szpynow, zyskały rozgłos daleko za granicami Amurskiej granicy, gdzie ten pracuje. Z rosyjskim Dalekim Wschodem, Błagowieczeńskiem, mistrz związał swój twórczy los od pory zakończenia słynnej „Strogonowki” – Moskiewskiego Państwowego Artystyczno-Przemysłowego Uniwersytetu.

Dzisiaj dzieła Tichomirowa znajdują się w muzealnych i prywatnych kolekcjach w Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, krajach Zachodniej Europy, USA, Izraelu, Chinach, Korei, Japonii. Najznaczniejsze wystawy jego prac odbywały się w moskiewskiej Świątyni Chrystusa Zbawiciela i w Państwowym Muzeum Sztuk Plastycznych imienia A. S. Puszkina.

 

Dynastia z Błagowieszczeńska

W ekspozycji paryskiej przedstawione są również fotografie, poświęcone pejzażom rosyjskim. Autorem jest znana fotografka, laureatka międzynarodowych konkursów Jelena Tichomirowa. Razem z mężem stała przy początkach twórczego projektu „Ruś”, opowiadającego o rosyjskich prawosławnych świątyniach.

Z dynastią mistrzów z Błagowieszczeńska we Francji jesteśmy zaznajomieni także dzięki twórczości przedstawicielki jej młodszego pokolenia – Darii Tichomirowej. Płótna utalentowanej rosyjskiej artystki otrzymały wysoką ocenę na wystawie we francuskim Tuluza.

Tłumaczyła: Karolina Markiewicz

Źródło: http://tass.ru/kultura/3762358

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.