Dyrektor Oddziału GUP "Tadzhiksugurta" w Sahrinavie, Sharif Karimov w swoim artykule opublikowanym w gazecie „Tadżykistan”, zaproponował emisję banknotów o nominale 1000 somini, przedstawiającą wizerunek prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona.

„ Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmonov pierwszy raz w 1993 roku przemówił z mównicy ONZ i ogłosił międzynarodową współpracę w procesach twórczych i politycznych. Nasz kraj został przyjęty do członkostwa w tej organizacji, rozpoczęła się kulturalna, ekonomiczna i polityczna współpraca z wieloma państwami na świecie. Teraz Tadżykistan jest członkiem większości regionalnych i międzynarodowych organizacji i ma konkretny wpływ na rozwiązywanie problemów. Ani jedna zbiorowa decyzja w regionie, nie zostanie podjęta bez uczestnictwa Tadżykistanu”,- powiedział autor artykułu.

Sharif Karimov przypomina, że to właśnie dzięki prezydentowi Rachmonowowi na całym świecie uznają Tadżykistan i Tadżyków. Pragnie również zauważyć, że to właśnie dzięki staraniom głowy państwa udało się powstrzymać wojnę w Tadżykistanie, powstrzymać głód i sprowadzić uchodźców do ojczyzny.

Dyrektor Oddziału GUP "Tadzhiksugurta" jest przekonany, że Tadżykistan powinien rozważyć zasługi Lidera narodu i twórcy pokoju i jedności, i wprowadzić do obrotu banknot o nominale 1000 somoni z wyobrażeniem prezydenta.

„U progu 25. rocznicy niepodległości Tadżykistanu byłaby to rzecz dobra dla narodu, jako że sprawiedliwy i mądry prezydent jest darem od Boga dla narodu”- powiedział Sharif Karimov.

Przypomnijmy, we wrześniu 2010 roku w Tadżykistanie zostały wprowadzone do obiegu banknoty w nominałach 3, 200 i 500 somoni. Bank Narodowy podkreślił wtedy, że ma to na celu poprawę struktury systemu monetarnego Tadżykistanu.

Na każdym banknocie przedstawieni zostali tadżyccy uczeni i poeci.

Na banknocie 1 somoni widnieje postać poety i działacza społeczno-politycznego Mirzo Tursun-Zade. Na banknocie 3 somoni przedstawiony został bohater i tadżycki działacz Shirinsho Shotemur. 5 somoni przedstawia twórcę tadżyckiej literatury Sadriddina Ayni. Natomiast na banknocie o nominale 10 somini umieszczono portret tadżyckiego myśliciela i poety Mir Saida Ali Hamadoniego.

Portret filozofa i lekarza Awicenny jest przedstawiony na banknocie o nominale 20 somoni, a na 50-ciu somoni zdecydowano się przedstawić tadżyckiego bohatera, uczonego i działacza narodowego Bobojona Gafurova.

Na banknotach 100, 200 i 500 tadżyckich somoni przedstawiono założyciela państwa Samanidów- Ismaila Samaniego, bohatera i narodowego działacza Tadżykistanu Nusratullo Makhsuma i twórcę tadżyckiej literatury klasycznej Abu Abdalloh Rudaki.

Tadżyckie pieniądze zostały tak nazwane na cześć założyciela pierwszego tadżyckiego państwa- Ismail Samani.

W okresie Związku Radzieckiego na terytorium Tadżyckiej SRR w obiegu był rubel radziecki. W okresie postsowieckim w kraju jako walutę wprowadzono rubel rosyjski.

10 maja 1995 roku rząd Tadżykistanu wprowadził do obiegu krajową walutę- rubel tadżycki, który obowiązywał do 29 października 2000 roku. 30 października 2000 roku tadżycki rubel zastąpiły somoni.

Autor: Asia-Plus

Tłumaczenie: Joanna Kapica

Źródło: http://news.tj/ru/news/tajikistan/20160929/portret-emomali-rahmona-predlagayut-izobrazit-na-1000-noi-kupyure

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.