Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon przypomniał (pełni swoją funkcję od 1994 roku – przyp. tłum.) na spotkaniu z mieszkańcami i aktywistami Dystryktu Wachszskiego (położonego w Wilajecie Chatlońskim, w południowo-zachodniej części kraju – przyp. tłum.), iż nie do przyjęcia jest zbytnia rozrzutność w dni świąteczne.

„Za kilka dni odbędzie się święto Idi Kurbon (muzułmańskie święto obchodzone w tym roku 12 września – przyp. tłum.), będące jednym z najważniejszych świąt naszego narodu. Dzień świąteczny dla wszystkich jest czasem radości i wesela, zwłaszcza więc ludzie zamożni i majętni powinni obowiązkowo postarać się, aby świętowały również sieroty, inwalidzi, potrzebujący oraz niezamożni” – podkreśliła głowa państwa.

„Składanie ofiar jest jednym z obrzędów tej uroczystości. Jednakże, nie należy zapominać, że zgodnie z zaleceniami szariatu i fatwy teologów szkoły hanafickiej, wypełnienie tego czynu podoba się Bogu tylko w odniesieniu do tych, którzy mają dobre warunki życia oraz wystarczające możliwości materialne. Natomiast dla osób, mających problemy, wielodzietnych i sprawujących nad innymi opiekę, składanie ofiar, miłosierdzie oraz dobroczynność są niedopuszczalne” – oświadczył prezydent.

Według Emomali Rahmona majętni i zamożni powinni w pierwszej kolejności okazać pomocną dłoń oraz wielkoduszność w stosunku do sierot, potrzebujących inwalidów i niezamożnych, radować ich serca.

„Sens tej idei został potwierdzony w wielu hadisach proroka islamu (hadis to opowieść, przytaczająca wypowiedź proroka Mahometa, jego czyn lub milczącą aprobatę – przyp. tłum.). Jednakże, obserwujemy, iż niektórzy zamiast wspierać potrzebujących i ubogich są zwolennikami zabobonów, rozrzutności, powierzchownego podejścia oraz szpanerstwa. Niektórzy z nich nawet kosztem wyżywienia rodziny zastawiają obrusy, co jest niedopuszczalne z punktu widzenia religijnych nauk świętej wiary islam” – zaznaczył w swoim wystąpieniu głowa państwa.

Jeszcze raz zalecił „wielkodusznemu narodowi, dążącemu do najpełniejszego okazania miłosierdzia, dobroduszności i pomocy sierotom, inwalidom potrzebującym oraz ubogim, rodzinom wielodzietnym i osobom bez opieki, wstrzymanie się od rozrzutności, zbędnych wydatków oraz przeobrażania świątecznego stołu w weselny.

Wręcz przeciwnie, powtarzam i przypominam, żebyście zamiast rozrzutnego oraz bogatego obrusu zastawiali ten duchowy, poprzez kierowanie swoich dzieci na prawidłową drogę i uczenie ich szacunku do dóbr materialnych, odwiedzali rodziców, chorych oraz potrzebujących, robili inne dobre uczynki.” – podkreślił prezydent Emomali Rahmon.

Tłumaczyła: Kinga Janiszewska

Źródło: http://asiaplus.tj

https://nm.tj/politics/47769-prazdnovat-idi-kurbon-nuzhno-skromno-k-etomu-prizval-prezident-strany.html

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.