Jak informuje komitet organizacyjny, program konkursowy XIII-ego Kazańskiego Międzynarodowego Festiwalu Kina Muzułmańskiego, który odbędzie się w stolicy Tatarstanu w dniach od 5 do 11 września 2017 r., zawiera 60 filmów, reprezentujących 27 krajów. Są wśród nich również dwa tadżyckie filmy – informuje festiwalowy rzecznik prasowy.

Film Umedszo Mirzoszirinowa pod tytułem „Muszkilkuszo (w dosł. tłum. „Przezwyciężenie”) jest nominowany w kategorii „Pełnometrażowy film live-action”.

Główny nacisk w filmie został położony na wątku miłości młodej tadżyckiej dziewczyny, która przyjechała do Moskwy na zarobek, i młodego Rosjanina-muzykanta, którzy na przekór uprzedzeniom społecznym chcą być razem. W filmie przedstawiono również pamirskie obyczaje, tradycje i obrzędy.

O nagrodę w tej kategorii powalczą filmy z 10 krajów. Do finałowej dziesiątki w kategorii „Pełnometrażowy film live-action” weszły produkcje z krajów Południowej Azji (np. „Gliniane królestwo” z Bangladeszu i „Tokar Dżoszy” z Indii) oraz Afryki (np. „Pierścionek zaręczynowy” z Nigru, „Dzień kobiet” z Egiptu).

Rosję reprezentuje film „Zosia”. Wyreżyserowała go Kira Kowalenko, uczennica Aleksandra Sokurowa.

Nominację w kategorii „Pełnometrażowy film dokumentalny” otrzymał film w reżyserii Safalbeka Solijewa „Kamil”.

Obraz jest poświęcony twórczości znanego sowieckiego reżysera, pierwszego studenta Wszechrosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Kinematografii im. S. A. Gierasimowa z centralnej Azji Kamila Jarmatowa.

W tym roku łącznie komitet organizacyjny festiwalu otrzymał aż 782 zgłoszenia z 61 krajów. Wyboru filmów do programu konkursowego dokonywała specjalnie w tym celu powołana komisja, ze znawcą kina Siergiejem Ławrientiewem na czele. Jury XIII-ego Kazańskiego Międzynarodowego Festiwalu Kina Muzułmańskiego przewodniczy reżyser i scenarzysta Mikołaj Dostal.

„Program konkursu wyszedł całkiem egzotycznie – opowiada dyrektor programowy Festiwalu Albina Nafigowa – bo po pierwsze w głównej kategorii znaczną część stanowią filmy z Azji i Afryki. Praktycznie w każdej kategorii są tradycyjni faworyci: Iran, Turcja, Rosja czy kraje WNP. Są także produkcje z tzw. „gorących punktów”, jak Afganistan, Albania czy Katar… W koprodukcjach pojawiają się też Belgia, Estonia, Francja, Kanada, Włochy, Wengry i USA - kraje, które mają swoją „kinową renomę”.”

W zeszłym roku w Festiwalu brał udział reżyser Muhiddin Muzaffar. Jego krótkometrażowy film „Piala”, trwający tylko 25 minut, przeszedł do finału w kategorii „Krótkometrażowy film live-action”, o który to finał walczyło aż 700 obrazów. Jednakże, niestety, nie udało mu się zdobyć nagrody głównej.

Kazański Międzynarodowy Festiwal Kina Muzułmańskiego odbywa się rokrocznie od 2005 roku. Do 2010 roku nosił nazwę „Złoty Minbar”. Dewiza festiwalu pozostała niezmieniona: „Poprzez dialog kultur – do kultury dialogu”. Festiwal odbywa się pod patronatem prezydenta Tatarstanu.

Założycielami forum filmowego są Ministerstwo Kultury Republiki, mer Kazania, Stowarzyszenie Mufty Rosji. Do programu wybierane są filmy, pokazujące ogólnoludzkie duchowo-moralne wartości i tradycje kulturowe, głoszące idee działalności na rzecz pokoju, tolerancji religijnej i humanizmu, niezależnie od wyznania autora.

Kinga Janiszewska

Źródło: asiaplus.tj

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.