Rosnąca liczba zagranicznych turystów w Turcji doprowadziła do prawie 70% wzrostu zakupów w okresie styczeń-lipiec. Katarowie jednak przewodzą pod względem średnich wydatków na mieszkańca.

Turyści odwiedzający Turcję zwiększyli swoje wydatki o 70% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podaje Global Blue.

 

Chińczycy chętnie odwiedzają Turcję i robią tam zakupy

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, zarówno liczba chińskich przyjezdnych w Turcji, jak i ich wydatki wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku. Chińscy turyści zwiększyli liczbę transakcji zakupowych w tym kraju o 85% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, przekraczając 5000 TRY (ok. 3400 PLN) średniej kwoty wydatków.

 

Średnie wydatki

Pod względem średnich wydatków w tym samym okresie, Katar przejął prowadzenie z 6782 TRY (ok. 4600 PLN), następnie Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) z 6441 TRY (ok. 4390 PLN), a Niemcy z 5412 TRY (ok. 3690 PLN).

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku, izraelscy turyści wysunęli się na pierwszy plan ze wzrostem 182%, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podczas gdy Egipcjanie zwiększyli zakupy o 161%, Irakijczycy o 138%, a Libijczycy o 124%.

Selim Şeyhun, dyrektor generalny Global Blue Turkey, powiedział agencji Anadolu, że w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku zagraniczni goście przyjeżdżający do Turcji zwiększyli swoje zakupy o 68% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, realizując transakcje wolne od podatku. Zwracając uwagę na to, że chińscy turyści objęli wiodącą pozycję we wzroście transakcji zakupowych w tym okresie, Şeyhun powiedział, że chińskie zakupy stanowiły 22% wszystkich zakupów wolnych od podatku i wzrosły w ubiegłym roku o 85% w porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy.

Şeyhun dodał, że zarówno Chińczycy, jak i goście z krajów Zatoki Perskiej wykazywali większy popyt na produkty luksusowe. 

- Niestety, europejscy goście nie postrzegają Turcji jako miejsca zakupów, przynajmniej w zorganizowanym handlu detalicznym - kontynuował - Tylko Niemcy znalazły się w pierwszej piętnastce. Powodem tego są Turcy, którzy mają niemieckie paszporty i odwiedzają swoje kraje i krewnych w miesiącach letnich.

 

Obiecujący wzrost liczby transakcji

Şeyhun stwierdził, że dane dotyczące wzrostu w ostatnich latach wynikały ze średnich wydatków. 

- Z drugiej strony w tym roku obiecujące są wzrosty transakcji, co jest w rzeczywistości zdrowszym wzrostem. Ponieważ pokazuje to, że wzrost zakupów opiera się nie tylko na inflacji, ale także na dużej liczbie turystów - powiedział Şeyhun, wskazując na ciągły wzrost liczby chińskich odwiedzających.

- Chociaż w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku Chińczycy posiadali 20% całkowitych zakupów wolnych od podatku, w tym roku osiągnęli 22%, co stanowi wzrost o 85%. Ponad 40% zakupów wolnych od podatku w Europie jest dokonywane przez Chińczyków i często wolą luksusowe i znane na całym świecie marki - podkreślał Şeyhun - Dla Chińczyków systemy płatności i portfele cyfrowe są bardzo ważne. Wraz ze wzrostem liczby punktów sprzedaży w Turcji, Chińczycy będą mogli łatwiej wydawać pieniądze. Październik jest ważnym miesiącem dla Chińczyków. W złotym tygodniu oczekiwanie całego sektora detalicznego powinno być wysokie.

Şeyhun powiedział także, że całkowity efekt „boom zakupowego” w Zatoce Perskiej nieznacznie spadł, i że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy ubiegłego roku, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar i ZEA stanowiły 27% całkowitej sprzedaży.

Tłum. Aleksandra Gadocha

Źródło: dailysabah.com

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.