Prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział w sobotę, że Turcja nie ma cierpliwości ani czasu na bezpieczną strefę w północno-wschodniej Syrii i nie będzie miała innego wyboru, jak tylko wdrożyć własne plany operacyjne.

Przemawiając podczas ceremonii ukończenia Akademii Obrony Narodowej w Stambule, Erdoğan wyraził determinację w realizacji planów Turcji, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa wzdłuż jej granicy.

- Jeśli nie zaczniemy wypełniać obszaru własnymi żołnierzami w regionie w ciągu dwóch lub trzech tygodni, będziemy musieli wdrożyć własne plany” - powiedział Erdoğan.

Prezydent powiedział również, że Turcja nie ma zamiaru rezygnować z członkostwa w NATO lub sojuszy, mimo że pozostała sama wśród pewnych problemów.

7 sierpnia tureccy i amerykańscy oficerowie wojskowi zgodzili się stworzyć bezpieczną strefę i rozwinąć korytarz pokojowy biegnący od rzeki Eufrat do granicy z Irakiem, aby ułatwić powrót wysiedlonych Syryjczyków mieszkających obecnie w Turcji do ich kraju ojczystego i zapewnić bezpieczeństwo poprzez tureckie osady graniczne i posterunki wojskowe. Zgodzili się również na utworzenie wspólnego centrum operacyjnego. Umowa przewiduje wprowadzenie środków niezbędnych do rozwiązania problemów bezpieczeństwa Turcji.

Stany Zjednoczone, które wyznaczyły PKK jako organizację terrorystyczną, nadal sprzymierzają się z terrorystami YPG oddziału PKK. Amerykanie przede wszystkim współpracują z YPG w północno-wschodniej Syrii w walce z Daisz. Turcja zdecydowanie sprzeciwia się obecności YPG w północnej Syrii, która stanowi główną przeszkodę w napiętych stosunkach Turcja-USA ze względu na jej poparcie dla YPG pod pretekstem walki z Daisz. Aby zmniejszyć napięcia, Turcja i USA uzgodniły mapę drogową w czerwcu 2018 r., przewidując wycofanie YPG z Manbij i instalując wspólne patrole turecko-amerykańskie, które rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. 

Tłum. Aleksandra Gadocha

Źródło: dailysabah.com

 

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.