Według doniesień tureckiej państwowej agencji informacyjnej „Anatolia” w sobotę, w samym środku trwającego obecnie w tym kraju polowania na czarownice, skłaniający się ku autorytaryzmowi prezydent Recep Tayyıp Erdoğan wezwał ludzi do nieokazywania litości Ruchowi Gülena, stwierdzając iż ci którzy okażą łaskę, sami będą jej potrzebować.

„Zwracam się do osób, które są częścią tej struktury [Ruchu Gülena]. Nadal nie zamierzacie jej opuścić? Chcę to powiedzieć wyraźnie: ci którzy okażą łaskę, sami będą jej potrzebować. W więzieniach są tysiące osób” powiedział Erdoğan podczas publicznego spotkania z ludźmi w prowincji Yalova.

Prorządowy, publikujący codziennie w gazecie Yeni Şafak i twardo popierający Erdoğana dziennikarz Hikmet Genç powiedział w czwartek, że zwolennicy Ruchu Gülena już wkrótce przestaną cieszyć się wolnością w USA. „Nocami lepiej nie śpijcie zbyt głęboko” groził.

„Z bożą pomocą zniszczymy ich wszystkich jeszcze za naszego życia. Będą pochowani jak psy wśród krzyży [chrześcijan] w miejscach takich jak Pensylwania. Nie znajdą imama, który odprawiłby końcową modlitwę na ich pogrzebie. Będą spoczywać w ziemi niewiernych. Tutaj nie ma miejsca nawet dla ich trumien. Nie ma na to mojej zgody. Ich trumny należy spalić. Nie mam za grosz szcunku dla ich zmarłych” stwierdził.

We wtorek Cem Küçük, inny zwolennik Erdoğana (również dziennikarz) razem ze swoim kolegą po profesji Fuatem Uğurem powiedział, że tureckie tajne służby powinny zabijać członków rodzin uwięzionych członków Ruchu Gülena, aby zmusić ich do działań wywiadowczych na rzecz reżimu prezydenta.

Wyjaśniał także, iż prawdopodobne przyczyny śmierci członków Ruchu

to np. wypadki samochodowe, samobójstwa (w tym masowe), nadużywanie alkoholu i przedawkowania narkotyków oraz skakanie z mostów z powodu długów i problemów zdrowotnych.

Po związanych z aferą korupcyjną operacjach z grudnia 2013r., które uderzyły w związaną z rządem wierchuszkę AKP, w tym samego będącego wówczas premierem Erdoğana, władze wypowiedziały Ruchowi Gülena bezpardonową wojnę.

Erdoğan oskarża również Ruch o zorganizowanie nieudanego przewrotu wojskowego w Turcji z dnia 15 lipca 2016 r.

Mimo iż Ruch stanowczo przeczy, jakoby miał cokolwiek wspólnego z próbą przewrotu, Erdoğan rozpoczął szeroko zakrojone polowanie na czarownice wymierzone w jego członków.

Minister Spraw Wewnętrznych Turcji Süleyman Soylu powiedział 12 grudnia, że od dnia zamachu aresztowano w związku ze sprawą Ruchu Gülena 55,665 osób a 234,419 kolejnym zatrzymano paszporty.

Wcześniej, 16 Listopada, Soylu poinformował, że w ramach działań wymierzonych przeciwko Ruchowi uwięzionych zostało 48,739 osób a ponadto przejęto 8 holdingów i 1020 firm.

13 lipca Ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, iż wobec 169,013 osób toczą się postępowania związane z nieudanym puczem.

Od dnia 15 lipca w Turcji, na mocy rządowych dekretów wydanych w związku z obowiązującym stanem wyjątkowym, zawieszono w obowiązkach lub zwolniono z pracy ponad 150,000 sędziów, nauczycieli, policjantów i urzędników państwowych. (turkishminute.com)

W. Chilmon

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.