28-letni syryjski uchodźca wypieka bułeczki, znane również jako Süryani Çöreği. Osiadł w prowincji Mardin, w Turcji (region Tur Abdin, przy granicy z Syrią), gdzie zbudował nowe życie po ucieczce z rozdartego wojną kraju.

Uciekając przed rozdartym wojną krajem, Fadil Al Azzavi, 28-letni Syryjczyk, schronił się w Turcji i obecnie zarabia na życie pieczeniem asyryjskich bułek z masłem, Süryani çöreği, które składają się z daktyli i 12 rodzajów przypraw.

Al Azzavi po raz pierwszy przybył do południowo-wschodniej prowincji Şanlıurfa z Deir el-Zour (Syria), około pięć lat temu, a później osiedlił się w południowo-wschodniej prowincji Mardin, gdzie nauczył się tureckiego w tureckim ośrodku kultury Red Crescent i rozpoczął edukację na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Mardin Artuklu. Wyszkolony podczas pracy w cukierni ojca w Syrii, Al Azzavi otworzył swój czterometrowy sklep piekarniczy w Mardinie i zaczął oferować różne przysmaki charakterystyczne zarówno dla Syrii, jak i Turcji. Dzięki sukcesowi osiągniętemu w krótkim czasie, rozszerzył swoją działalność i zatrudnił jeszcze pięć osób, przyciągając lokalnych i zagranicznych turystów bezglutenowymi bułeczkami asyryjskimi. Al Azzavi, biegły w języku angielskim, promuje miasto w angielskich postach w swoich mediach społecznościowych i przekazuje turystom informacje o starożytnym mieście.

Studiując inżynierię komputerową w Syrii, nauczył się robić ciasta w firmie ojca. El Azzavi wyjaśnił, że asyryjskie bułeczki są bardzo znane w Mardin, podkreślając, że mają inny smak, gdy doda się masło, daktyle i 12 rodzajów przypraw. Mardin jest domem dla wielu cywilizacji przez historię, a także domem dla różnorodnych wyznań, które żyły obok siebie, w tym muzułmanów i chrześcijan.

Powiedział, że miejscowi, a także turyści odwiedzający Mardin uwielbiają jego wypieki. „Mam wielu klientów spoza prowincji. Otrzymuję zamówienia ze Stambułu, Bursy, Izmiru i Adany, i wysyłam je” - dodał.

Al Azzavi zwrócił uwagę, że Mardin jest autentycznym, pięknym miastem i stara się je promować, by przyciągnąć zagranicznych turystów. „Promuję miasto w mediach społecznościowych w języku angielskim. Cudzoziemcy niewiele wiedzą o tym miejscu. Daję też informacje o mieście przybywającym tu turystom”.

Podkreślił, że kocha Dom Kultury Tureckiej Czerwonego Półksiężyca i mieszkających tam ludzi. „Bardzo kocham Turcję. Są tu ludzie, którzy nas widzą i opłakują. Nigdy nie widziałem uchodźców traktowanych w ten sposób w innych krajach” - powiedział. „Szczególnie kocham prezydenta. Był dla nas bardzo pomocny. Wspiera nie tylko nas, ale wszystkich uciśnionych. Uwielbiałem go, zanim jeszcze tu dotarłem. Widzieliśmy, co zrobił dla Palestyny.”

Po wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r., miliony uchodźców szukało schronienia w Turcji. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, liczba uchodźców wyniosła 4,2 miliona w 2017 roku, a obecnie osiągnęła 4,9 miliona. Podczas, gdy w Turcji mieszka 3,6 miliona Syryjczyków, od początku wojny domowej w 2011 r. urodziło się w Turcji ponad 415 000 Syryjczyków. Rząd dołożył skutecznych starań, aby zapewnić integrację Syryjczyków ze społeczeństwem.

Odnoszący sukcesy przedsiębiorca powiedział, że w każdym społeczeństwie są dobrzy i źli ludzie, i że nie należy przypisywać błędu temu społeczeństwu. „Nie wszyscy Syryjczycy są źli, ponieważ jeden Syryjczyk popełnił błąd. Turecki przyjaciel dał mi pierścionek z turecką flagą. Ponieważ kocham Turcję, nigdy nie zdejmuję tego pierścienia z palca”.

Ayfer Güzel, która przyjechała odwiedzić miasto z Diyarbakır, wskazała, że asyryjska bułka, którą zjadła po raz pierwszy, była niespotykana. „Ma cudowny i oryginalny smak. Każdy, kto tu przychodzi, powinien go posmakować” - dodał Güzel.

Sibel Akdoğan z Çanakkale powiedziała, że podoba jej się zarówno miasto, jak i lokalne przysmaki przygotowane przez Al Azzavi.

Aleksandra Gadocha

Źródło: dailysabah.com

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.