Według doniesień „Iran Front Page” irański polityk Asadulla Karehani oświadczył, że Iran nie musi importować gazu z Turmenistanu.

Na przyszły tydzień planowane jest w Iranie uruchomienie nowego wewnętrznego 175-kilometrowego gazociągu, który pozwoli dostarczać gaz na północ kraju.

Jak twierdzi Karehan, Iran będzie w sądzie dochodził roszczeń od Turkmenistanu z tytułu jednostronnego naruszenia warunków kontraktu na dostawy gazu.

„W roku 2007 Turkmenistan postawił Iran w sytuacji bez wyjścia i podniósł ceny w momencie, gdy kraj nie miał alternatywnych możliwości importu gazu. Turkmenistan powinien otrzymać kary za niedotrzymanie zobowiązań” – powiedział polityk.

W tym samym czasie parlamentarzysta zaznaczył, że Iran jest skłonny w dalszym ciągu kupować gaz z Turkmenistanu, o ile strony dojdą do kompromisu. W tym wypadku Teheran jest gotów zawierać transakcje SWAP z Aszchabadem, gdy Iran będzie importował gaz z Turkmenistanu, a eksportował swój zachodnim sąsiadom.

Przypomnijmy, że Turkmenistan zaprzestał dostaw gazu do Iranu z dniem 1 stycznia b.r. „Turkmengaz” żąda od Iranu zwrotu długu w kwocie 1,8 mld USD (według niektórych źródeł nawet 2 mld USD). Iran nie zaprzecza istnieniu długu, ale żąda jego ponownego przeliczenia.

Kinga Janiszewska

Źródło: http://www.chrono-tm.org/2017/07/iran-v-ocherednoy-raz-prigrozil-turkmenistanu-sudom-za-prekrashhenie-postavok-gaza/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.